فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ثبت برند بدون ثبت شرکت

ثبت برند بدون ثبت شرکت، برای کارگاه ­های تولیدی که کوچک هستند و یا اشخاصی حقیقی که می­ خواهند، خدمات تخصصی را بدون ثبت شرکت ارائه بدهند امکان ­پذیر می باشد و آن ­ها می ­توانند نسبت به ثبت قانونی برند خود اقدام نمایند. در مقابل؛ کسانی که کالایی را تولید کرده و یا خدماتی را ارائه می­دهند، می­توانند پس از ثبت شرکت، اقدامات لازم برای ثبت برند را انجام دهند. چرا که داشتن نام تجاری، موجب تبلیغات موثرتری برای عرضه­ی خدمات می­شود. با توجه به این موارد می­شود گفت که ثبت شرکت به طور کامل با ثبت برند متفاوت می­باشد و ثبت برند بدون ثبت شرکت نیز امکان پذیر می­باشد.

ثبت برند چیست؟

برند یک نشان دیداری است که با چشم دیده شده و با ذهن ثبت می­گردد. به عبارت دیگر؛ برند یا نشان تجاری، به علامتی قابل مشاهده­ گفته می­شود که تفاوت میان دو یا چند محصول و یا حتی خدمات فعال در یک حوزه­ را نشان می­دهد. هدف از ثبت برند نیز شناسنامه دار کردن محصولات و یا خدمات یک شرکت می­باشد. همانطور که گفته شد، گاهی نیز کارگاه­های تولیدی کوچک و یا افراد برای نشان دادن خدمات خود اقدام به ثبت برند بدون ثبت شرکت می­کنند.

ثبت برند به طی مراحلی قانونی برای ثبت یک نام تجاری، علامت و یا لوگو، به نام یک یا چند نفر گفته شده که باعث می­شود، برند شما از نظر قانونی به رسمیت شناخته شود. همچنین از طریق آن، کالاهای تولیدی و یا خدمات شما از دیگر کالا و یا خدمات متمایز شوند.

به طور کلی مراحل ثبت برند بدون ثبت شرکت در 4 گام اصلی به شرح ذیل می­باشد؛

 • انتخاب نام مناسب برند یا علامت تجاری؛ اولین گام برای ثبت برند، انتخاب نام برند می­باشد. نامی که از طریق آن می­توانید سالها برای کالا و خدمات خود فعالیت کرده و در بازار معروف شوید.
 • استعلام قابل ثبت بودن برند ؛ در دومین گام و قبل از ثبت برند، باید بررسی نمود که آیا این برند قبلا ثبت شده است یا خیر. در صورت وجود داشتن، امکان ثبت برند برای شما وجود ندارد.
 • تکمیل و ارائه­ی مدارک لازم؛ پس از انتخاب نام و استعلام آن، مدارک لازم را باید تکمیل نمایید.
 • ثبت نمودن اظهارنامه­ی علامت تجاری؛ پس از تکمیل نمودن مدارک لازم و ارائه­ی آن به مرجع لازم، می­بایست در وب­سایت مرکز مالکیت معنوی ثبت نام نموده و در جهت تایید حساب کاربری، از دفترخانه اسناد رسمی، گواهی امضا را دریافت کنید.

ثبت برند

چرا باید برند ثبت کنیم؟

این روزها، اکثر افراد از اهمیت استفاده از برند و نشان تجاری آگاه هستند. حتی افراد حقیقی که دارای شرکت یا کارگاه های بزرگ نبوده، نسبت به خدمات و محصولات خود، اقدام به ثبت برند می­کنند. در واقع حتی ثبت برند باعث متمایز کردن محصولات و یا خدمات در بازار می­شود.

از دیگر علل ثبت برند این است که از این طریق، عرضه­ی کالا و یا خدمات خود را انحصاری می­کنید. به عبارت دیگر پس از ثبت علامت تجاری، می­توانید تحت نظر قانون، از عرضه شدن خدمات و یا کالای مشابه به خدمات و یا کالای شما که از برندی مشابه با برند شما برای گمراه کردن عموم، سواستفاده می­کنند، جلوگیری نمایید. چرا که اگر رقبا، از برند شما استفاده نمایند، موجب به هدف رفتن سرمایه­گذاری ­آن­ها می­شود. علاوه بر آن، شهرت و اعتبار آن­ها نیز، زیر سوال می­رود.

به همین دلیل حتی در کسب­وکارهای کوچک نیز با ثبت برند بدون ثبت شرکت، کالا و خدمات هر چند کوچک خود را، انحصاری می­کنند. در واقع ثبت برند، در جهت حفاظت از منافع معنوی و مادی هر فردی، لازم و ضروری می­باشد. با این وجود، بسیاری از برندهای شناخته شده در کشور، ثبت قانونی نشده­اند. به همین علت، همیشه در معرض خطر سوءاستفاده­­گران می­باشند.

همچنین بخوانید : ثبت شرکت ارز دیجیتال

 

ثبت انواع شرکت ها

آیا ثبت شرکت بدون ثبت برند امکان پذیر است؟

ثبت شرکت، اعتبار قانونی یک شرکت می­باشد. در واقع تمایل به همکاری اشخاص و دیگر شرکت­ها با فعالیت قانونی و رسمی شرکت را به دنبال دارد. اما لازم به ذکر است بسیاری از افراد که کالا و یا خدماتی را ارائه داده و یا شرکتی را ثبت می­کنند و یا نام آن کالا و خدمات را بر روی شرکت خود می­گذارند، بر این تصور هستند که کسی نمی­تواند به نام آن­ها، خدمات و یا فعالیتی مشابه را انجام دهند. اما این تصوری بسیار اشتباه است. در واقع ثبت نام شرکت، موجب این نمی­شود که اشخاص دیگری از نام خدمات و یا محصول یک شرکت، سوءاستفاده نکنند!

در مورد ثبت شرکت بدون ثبت برند باید بدانید که با ثبت نام شرکت، تنها نام تشکل حقوقی خود را ثبت می­نمایید. در جهت حفاظت از خدمات و محصولات خود، بایستی نسبت به ثبت برند اقدام نمایید.  همانطور که در مورد ثبت برند بدون ثبت شرکت صحبت کردیم، در اینجا نیز می­توان گفت درصورت عدم ثبت برند، موجب سوءاستفاده­ی دیگران از خدمات و یا کالاهای ارائه شده توسط یک شرکت را به دنبال دارد.

 

مدارک لازم برای ثبت برند

مدارک لازم برای ثبت برند و همچنین ثبت برند بدون ثبت شرکت برای افراد حقیقی و حقوقی متفاوت می­باشد. این مدارک را در ذیل برای شما نام برده­ایم؛

 • مدارک مورد نیاز در جهت ثبت برند برای افراد حقیقی
 • کپی از شناسنامه
 • کپی از کارت
 • ارائه­ی کارت بازرگانی، در صورت استفاده از حروف لاتین در برند
 • کپی از مجوز فعالیت، مانند جواز تاسیس، پروانه­ی ساخت، جواز کسب، پروانه­ی بهره­برداری و دیگر گواهی­های فعالیتی که از طریق اداره­های نظارتی و یا حاکمیتی دولت، صدور شده باشد.
 • مدارک مورد نیاز در جهت ثبت برند برای افراد حقوقی
 • کپی از شناسنامه
 • کپی از کارت ملی
 • کپی از روزنامه­ی تاسیس و آخرین تغییرات مربوط به شرکت
 • کپی از مجوز فعالیت، مانند جواز تاسیس، پروانه­ی ساخت، جواز کسب، پروانه­ی بهره­برداری و دیگر گواهی­های فعالیتی که از طریق اداره­های نظارتی و یا حاکمیتی دولت، صدور شده باشد.
 • ارائه­ی کارت بازرگانی، در صورت استفاده از حروف لاتین در برند

نکته­ی قابل ذکر این می­باشد که اگر از حروف لاتین در ثبت برند استفاده نشه باشد، ارائه­ی کارت بازرگانی لزومی ندارد.

مطلب پیشنهادی : راهنمای اخذ پروانه بهره برداری

زمان تقریبی برای ثبت برند

همان طور که ذکر کردیم، اولین گام در ثبت قانونی علامت تجاری و همچنین ثبت برند بدون ثبت شرکت، استعلام نام برند و علامت تجاری می­باشد. این اقدام، موجب تسریع روند ثبت علامت تجاری می­شود. چرا که اگر نام پیشنهادی برای برند، تکراری باشد، موجب بازگشت زدن درخواست متقاضی توسط مرکز مالکینت معنوی می­شود. همچنین از زمانی که اظهارنامه به مرکز مالکیت معنوی ارسال می­گردد، 30 تا 45 روز کاری برای صادر شدن آگهی تقاضا، زمان لازم می­باشد.

پس از آن که آگهی اول در روزنامه­ی رسمی کشور منتشر گردید، از عموم مردم درخواست می­شود که به مدت یک ماه، اگر با نام و نشان این برند، ارتباط و یا تعارضی دارند، اعلام نمایند. پس از گذشت این مراحل ، یک بازه­ی چهار هفته­ای نیز لازم می­باشد تا گواهی مربوط به ثبت برند، صادر گردد. در نهایت، این فرآیند با منتشر کردن آگهی دوم در روزنامه به اتمام می­رسد. به طور کلی زمان تقریبی برای ثبت برند در ایران نزدیک به 3 ماه وقت لازم دارد.

جمع بندی

ثبت برند به ارتقا جایگاه شغلی و همچنین فعالیت شما، کمک شایانی می­کند. ثبت برند برای شرکت­ها و کارگاه­های بزرگ و همچنین ثبت برند بدون ثبت شرکت در کسب­ وکار کوچک نیز، این امکان را فراهم کرده تا از خطر سوء استفاده از برند، توسط سایر افراد، جلوگیری شود.

نظرات خود را برایمان بنویسید