ثبت انواع برند

مدت زمان:  1 الی 6 ماه

هزینه: بهتره از ما مشاوره بگیرید تا بر اساس زمانی که برای پرونده شما باید گذاشته بشه، بهتون قیمت اعلام کنیم.

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

فهرست عناوین

برای هر کس که کسب‌ وکاری را به راه می‌اندازد، داشتن یک نشان تجاری و ثبت آن به عنوان یک برند آرزویی است که بعد از خواندن این مطلب دست یافتنی به نظر می‌رسد. اگر محصول مشخصی برای عرضه کردن دارید. و یا اگر نامی برای برندتان انتخاب کرده باشید و حتی اگر هنوز اسمی مدنظر نداشته باشید. و اگر هنوز نشان تجاری خود را ندارید. خواندن این مطلب به شما نشان می‌دهد ثبت برند خودتان کار سختی نیست.

با این مطلب همراه باشید تا با ثبت کاف به آرزویی دیرینه یک گام نزدیک ‌تر شوید.

ثبت برند چگونه است؟

ثبت برند چگونه است؟

اولین سؤالی که پیش می‌آید این است که ثبت برند چگونه است؟ و باید چه کارهایی صورت بگیرد؟

احتمالأ سؤالی که در جایگاه دوم قرار می‌گیرد این است که آیا می‌توانیم خودمان برندمان را به ثبت برسانیم؟

جلوتر به جواب سؤال اول می‌رسید زیرا به صورت بخش‌ به‌ بخش، تمام مراحل و شرایط ثبت برند توضیح داده خواهد شد.

و اما برای سؤال دوم باید بگویم این مورد تماما به خود شما بستگی دارد. برطبق ماده ی اول قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب اول تیر ماه ۱۳۱۰ شمسی، علامت تجارتی عبارت از هر قسم علامتی است اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفافه و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی، تجارتی یا فلاحتی اختیار می شود، هرکسی می‌تواند برند خود را به ثبت برساند.

در واقع ثبت یک برند به این منظور است که مشتریان خدمات یا محصولات تحت پوشش آن برند را متمایز از سایر رقبا ببینند و همین‌طور افزایش قدرت یک برند می‌تواند مزایایی نظیر افزایش قصد خرید، هزینه های کمتر، افزایش فروش، اولویت‌بندی‌های قیمت و وفاداری و احساس رضایت مشتری در محصولات و خدمات را ایجاد نماید.

شما می‌توانید خودتان مراحلی را که در این مطلب عنوان می‌شود طی کنید. اگر مایل نیستید می‌توانید از یک وکیل برای این کار استفاده کنید.

برای ثبت برند چه باید کرد؟

برای ثبت برند کافی ‌است مدارک خود را آماده کرده و یک ‌به‌ یک با کمک ثبت کاف به راحتی این مراحل را طی کنید.

مزایا و معایب ثبت برند

مزایا و معایب ثبت برند

برای معایب آن می‌توان تنها به یک نکته اشاره کرد. ممکن است شخص ثالث از برند یا علامت تجاری شما بهره‌برداری کند. هرچند در این صورت شما با پیگیری قضایی او را به سزای کارش می‌رسانید.

برای ثبت برند کجا باید رفت؟

شما برای ثبت برند خود نیاز نیست جایی بروید. به جز مرحله آخر، باقی مراحل به صورت آنلاین هستند.

شرایط ثبت برند

• برند می‌تواند شراکتی باشد به نام اشخاص حقیقی و یا حقوقی ثبت شود.
• آماده بودن مدارک مورد نیاز
• اگر از یک لوگو یا علامت تجاری سه بعدی استفاده می‌کنید، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند ضروری است.

شرایط مانع از ثبت برند

باید بدانید یک سری شرایط هستند که مانع از ثبت برند شما می‌شوند. مانند:

مراحل و فرآیندهای لازم برای ثبت برند

مراحل و فرآیند ثبت برند

قطعا این مرحله پیش‌نیاز سایر مراحل است. البته شاید مهیج‌ترین و لذت‌بخش‌ترین مرحله نیز همین مرحله اول باشد.

استعلام نام قبل از ثبت

برای اینکه با مشکل ثبت برند به خاطر نام آن که از قبل ثبت شده، مواجه نشوید. بعد از انتخاب نام مورد نظرتان، حتما استعلام آن را بگیرید تا بعد از صرف وقت و هزینه دچار مشکل نشوید. سایت‌های بسیاری هستند که به صورت رایگان می‌توانید استعلام نام انتخابی‌تان را بگیرید. کافیست استعلام نام برند را در گوگل جستجو کنید.

آماده کردن مدارک مورد نیازِ

باید مدارک و اسکن مدارک را آماده داشته باشید. در مراحل ابتدایی که با سایت اداره مالکیت کار دارید فقط به اسکن مدارک نیاز دارید ولی بعد از تأیید سایت باید مدارک فیزیکی را تحویل اداره ثبت دهید.v

ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت

بعد از نام نویسی اولیه ثبت برند در سایت اداره مالکیت، جهت تایید حساب کاربری در سایت اداره مالکیت معنوی، باید با یک برگه که سایت اداره به شما می دهد به یکی از دفترخانه های اسناد رسمی مراجعه کرده و گواهی امضا جهت تایید حساب دریافت نمایید و بعد از ثبت نام اولیه، نام کاربری و کلمه عبور ارسال می گردد.

بعد از تایید حساب کاربری، به بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه و در اینجا لازم است برخی مدارک را در سیستم بارگذاری نمایید. اظهارنامه شما توسط سه کارشناس اداره به نوبت بررسی می‌گردد و پیامک تایید آن برای شما ارسال می‌شود. مدت زمان بررسی پرونده شما به دلیل حجم پرونده‌های ارسالی تقریبا بین یک تا سه ماه خواهد کشید.

پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت​

بعد از تکمیل اظهارنامه، باید هزینه مربوط به ثبت اظهارنامه را نیز پرداخت کنید تا سامانه اظهارنامه شما را ثبت و روند بررسی پرونده شما را آغاز کند.

بعد از آن فرمی به شما داده می‌شود که اطلاعات کاربری را در بر دارد. با مراجعه مجدد به سامانه مالکیت معنوی می‌توانید با وارد کردن اطلاعات فرم، نام‌کاربری و رمزعبور خود را دریافت کنید.در حفظ این اطلاعات کوشا باشید زیرا جزو ملزومات مراجعات بعدی شما به شمار می‌روند.

چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی

بعد از بررسی اظهارنامه شما، اگر مانعی بر سر راه ثبت شدن برند شما تشخیص داده نشود، درخواست شما به روزنامه رسمی ارسال می‌شود. در این بخش باید هزینه روزنامه رسمی برای آگهی درخواست ثبت برند را بپردازید. چاپ این آگهی در روزنامه رسمی و ارسال آن به آدرس شما ممکن است حدود یک هفته زمان ببرد.

ثبت آگهی در روزنامه رسمی به این خاطر است که هر شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به ثبت آن اعتراض داشته باشد حقوق مدنی او اجازه اعتراض به ثبت را می‌دهد. در قانون تجارت کشور ما یک ماه بدین منظور فرصت داده می‌شود. پس از یک ماه در صورتی که هیچ اعتراضی از طرف شخص ثالث صورت نگرفت، شما می‌توانید اصل مدارک را به اداره ثبت مالکیت معنوی به صورت فیزیکی تحویل دهید. فقط باید توجه داشته باشید که چاپ تقاضای ثبت برند درست است و نه چاپ آگهی ثبت برند.

مراجعه حضوری به اداره مالکیت

بعد از مرحله قبل و در صورت نبود هیچ اعتراضی، اظهارنامه ثبت شده از طرف کارشناسان مورد تایید واقع می‌شود. این موضوع از طریق پیامک به اطلاع شما خواهد‌رسید. بعد از اینکه پیامک دریافت کردید باید به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه کنید و تشکیل پرونده دهید. باید در زمان مراجعه، اصل یا کپی برابر اصل شده تمامی مدارکی را که به هنگام ثبت آنلاین اظهارنامه بارگزاری کرده‌اید به همراه داشته باشید.

پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم

این مرحله برای این است که ثبت برند خودتان را به اطلاع عموم برسانید.

تحویل گرفتن گواهی ۱۰ ساله ثبت برند

در نهایت یک گواهی ۱۰ ساله برند دریافت می‌کنید. پس از چاپ دو روزنامه رسمی، یک نسخه از این دو روزنامه را باید به همراه اظهارنامه ثبت برند و نمونه برند ۶*۶ (۱۰ تصویر در یک صفحه) به اداره مالکیت معنوی ببرید و با ارائه رسید، سند برند ثبت شده را تحویل بگیرید.
مدارکی هست که به آن‌ها نیاز دارید. این مدارک به شرح زیر است:

شخص حقیقی:

شخص حقوقی:

سامانه ثبت برند

شما می‌توانید از طریق سامانه http://iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت برند خود کنید.

مراحل کار با این سامانه به صورت زیر است:

۱. انتخاب نوع اظهارنامه
۲. پر کردن مشخصات مالک (اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی را وارد می‌کنید و اگر فرد از وکیل یا نماینده قانونی استفاده می کند مشخصات او را درج می‌نمایید)
۳. بارگذاری مدارک ذکر شده ( مدارک مورد نیاز را باید برای ثبت اینترنتی برند، اسکن کرد)
۴. بررسی دوباره و تایید اطلاعات و مدارک
۵. پرداخت هزینه ثبتی از طریق اینترنت
۶. دریافت شماره اظهارنامه و رمز از طریق تلفن (نام کاربری و رمز در هنگام ثبت نام اولیه ارسال می شود.)
۷. در نهایت نوبت به امضای نسخه تایید شده می‌رسد که فرد باید یکی از نسخه‌ها را با مدارکی که قبلأ برابر با اصل شده‌اند، همراه با فیش به آدرس مرکز ارسال نماید.

ثبت برند به صورت اینترنتی

ابتدا باید به پایگاه اینترنتی مالکیت صنعتی (قسمت ثبت علائم تجاری) به نشانی http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید و سپس اظهارنامه ثبت برند را در سامانه تکمیل کنید. در این پایگاه اینترنتی، یک لینک ثبت نام وجود دارد که باید بر روی آن کلیک کرد. سپس وارد اولین مرحله ثبت نام شده و مراحل ثبت نام را به ترتیب و گام به گام طی نمایید.

مدت زمان لازم برای ثبت برند

ثبت برند چقدر زمان می‌برد؟

با در نظر گرفتن تک‌تک مراحل از ابتدای کار و تهیه مدارک و انتخاب اسم و … که باید طی شود، شما حداقل به شش ماه زمان برای ثبت یک برند نیاز دارید. بسته به اینکه چقدر تبحر داشته باشید و یا از شرکت‌های حقوقی ماهر استفاده کنید این کار ممکن است کمتر طول بکشد و اگر وارد نباشید زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

مالکیت معنوی برند

مالکیت معنوی ثبت برند بر آفریده‌های ناملموس عقل انسان دلالت می‌کند مانند: اختراعات، کارهای ادبی و هنری، طرح‌ها، نمادها (سمبل ها) نام‌ها و تصاویر مورد استفاده در تجارت.
شما با استفاده از سامانه مالکیت معنوی و ثبت برند می‌توانید حق این آفریده‌ی ناملموس عقل خودتان را تماما از آن خود کنید.
فقط نیاز است که صبوری داشته باشید و مراحل را یک به یک پشت سر بزارید.

 

مراحل و فرآیند ثبت برند

سوالات رایج در مورد ثبت برند

ثبت برند چقدر زمان میبرد ؟

ثبت علامت تجاری حداقل دو ماه تا یک سال زمان می برد.

آیا جهت ثبت برند داشتن شرکت الزامی است؟

خیر، ثبت برند به دو صورت شخصی (حقیقی) و یا شرکتی (حقوقی) امکان پذیر است و در هر دو صورت، شما شماره ثبت مخصوص به خود را اخذ می کنید. لازم به ذکر است، برند حقیقی و حقوقی از لحاظ اعتبار با هم تفاوتی ندارند و هر دو از یک میزان از اعتبار برخوردارند.

آیا ثبت برند شامل مالیات می شود ؟

خیر ثبت برند مشمول پرداخت مالیات نمی باشد.

چرا باید برند خود را ثبت نمایم؟ و مزایای ثبت برند چیست؟

با ثبت اسم یا نشان تجاری برای محصول و خدمات خود، دارای حقوقی می‌شوید که طبق آن می‌توانید از شخص یا اشخاصی که جهت آن محصول یا خدمات از مشابه یا عین اسم یا علامت ثبت شده‌‌ی شمااستفاده می‌کنند هم به صورت حقوقی و هم به صورت کیفری طرح دعوی کنیم. به زبان ساده‌تر ثبت برند (ثبت اسم یا علامت تجاری) از نام و شهرت محصولات و یا خدمات شما در برابر سوء‌استفاده دیگران محافظت می‌کند.

تفاوت علامت تجاری، نام تجاری، برند و لوگو چیست؟!

تعدد این نامها موجب سر‌در‌گمی می‌شود. نام تجاری عنوان و اسمی است که برای برند خود انتخاب کرده‌اید و به آن نام شناخته می‌شوید. لوگو به طرح و تصویر انحصاری است که بر روی محصول شما چاپ می شود . علامت تجاری و برند یکسان می باشند ، در واقع علامت تجاری نام فارسی‌ای است که برای واژه لاتین برند در نظر گرفته شده که می‌تواند شامل نام، حرف، شکل، عدد و یا هر نشانه قابل مشاهده‌ای باشد که ثبت شده است و محصول یا خدمات به وسیله آن به مشتری نهایی شناسانده می‌شود.

آیا ثبت برند یا علامت تجاری الزامی ا‌ست؟

ثبت علامت اجباری نیست اما باید متذکر شویم که در صورت عدم ثبت ممکن است علامت ثبت نشده شما مورد کپی برداری و سوء استفاده قرار گیرد و یا توسط شخص دیگری به ثبت برسد، در این صورت با توجه به اینکه کسی که ابتدا علامت تجاری را ثبت کرده باشد حق تقدم دارد، امکان اینکه اقدامی در جهت احقاق حق خود در زمینه استفاده از برند انجام دهید نخواهید داشت و در نتیجه تمام تبلیغات و بازاریابی شما برای محصولتان به هدر می رود و سود این تبلیغات به شخصی که قبل از شما برند را به ثبت رسانده خواهد رسید. •

مزیت ثبت علامت تجاری چیست؟

 با ثبت علامت تجاری خود می‌توانید اعتبار ، شهرت و محبوبیت نام برند خود و فعالیتتان را در میان مصرف کنندگان بالا برده و اعتماد آنها را بیش از پیش جلب نمایید. در صورتی که علامت تجاری خود را ثبت نکنید ممکن است تمام زحماتتان در شناساندن محصول به هدر برود.

نظرات خود را برایمان بنویسید