برای هر کس که کسب‌ وکاری را به راه می‌اندازد، داشتن یک نشان تجاری و ثبت آن به عنوان یک برند آرزویی است که بعد از خواندن این مقاله دست یافتنی به نظر می‌رسد.اگر محصول مشخصی برای عرضه کردن دارید. چه نام برای برندتان انتخاب کرده باشید و چه هنوز اسمی مدنظر نداشته باشید. حتی اگر هنوز نشان تجاری خود را ندارید. خواندن این مقاله به شما نشان می‌دهد ثبت برند خودتان کار سختی نیست.

با این مقاله همراه باشید تا با ثبت کاف به آرزویی دیرینه یک گام نزدیک ‌تر شوید.

ثبت برند چگونه است؟

اولین سؤالی که پیش می‌آید این است که ثبت برند چگونه است و باید چه کارهایی صورت بگیرد؟

احتمالأ سؤالی که در جایگاه دوم قرار می‌گیرد این است که آیا می‌توانیم خودمان برندمان را به ثبت برسانیم؟

جلوتر به جواب سؤال اول می‌رسید زیرا به صورت بخش‌به‌بخش، تمام مراحل و شرایط ثبت برند توضیح داده شده است.

و اما برای سؤال دوم باید بگویم این مورد تماما به خود شما بستگی دارد. برطبق ماده ی اول قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب اول تیر ماه 1310 شمسی، علامت تجارتی عبارت از هر قسم علامتی است اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفافه و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی، تجارتی یا فلاحتی اختیار می شود، هرکسی می‌تواند برند خود را به ثبت برساند.

در واقع ثبت یک برند به این منظور است که مشتریان خدمات یا محصولات تحت پوشش آن برند را متمایز از سایر رقبا ببینند و همین‌طور افزایش قدرت یک برند می‌تواند مزایایی نظیر افزایش قصد خرید، هزینه های کمتر، افزایش فروش، اولویت‌بندی‌های قیمت و وفاداری و احساس رضایت مشتری در محصولات و خدمات را ایجاد نماید.

شما می‌توانید خودتان مراحلی که در این مقاله عنوان می‌شود را طی کنید. اگر مایل نیستید می‌توانید از یک وکیل برای این کار استفاده کنید.

برای ثبت برند چه باید کرد؟

برای ثبت برند کافی ‌است مدارک خود را آماده کرده و یک ‌به‌ یک با کمک ثبت کاف به راحتی این مراحل را طی کنید.

مزایا و معایب ثبت برند

با مزایای ثبت برند شروع میکنیم. تعدادی از مزایای داشتن یک برند را پیش‌تر بازگو کردم. در ادامه موارد بیشتری را مشاهده میکنید:

1. داشتن یک علامت تجاری و برند ابزاری است برای بازاریابی و جذب مشتری

2. داشتن یک علامت تجاری مشخص سرمایه‌گذاران را ترغیب به سرمایه‌گذاری روی شرکت شما می‌کند. این امکان برای سهام افزوده شرکت ارزش بیشتری فراهم کرده و به دنبال آن درآمدتان بالاتر می‌رود.

3. وجود یک برند یا علامت تجاری موجب شهرت و نام آوری شرکت یا محصول مورد نظر می شود. بنابراین ثبت برند اهمیت دارد و برخی فعالان آن را برای رشد کسب و کار خود ضروری می‌دانند.

4. برند و علامت تجاری پس از ثبت شدن قابل نقل‌ و انتقال است.

برای معایب آن می‌توان تنها به یک نکته اشاره کرد. ممکن است شخص ثالث از برند یا علامت تجاری شما بهره‌برداری کند. هرچند در این صورت شما با پیگیری قضایی او را به سزای کارش می‌رسانید.

برای ثبت برند کجا باید رفت؟

شما برای ثبت برند خود نیاز نیست جایی بروید. به جز مرحله آخر، باقی مراحل به صورت آنلاین هستند.

شرایط ثبت برند

• برند می‌تواند شراکتی باشد به نام اشخاص حقیقی و یا حقوقی ثبت شود.
• در نام برند حتما باید از کلمات فارسی استفاده شده باشد. البته اگر از کلماتی غیر از کلمات فارسی بخواهید استفاده کنید باید حتما عضو اتاق بازرگانی باشید و کارت بازرگانی یا کارت عضویتِ اتاق بازرگانی داشته باشید.
• آماده بودن مدارک مورد نیاز
• اگر از یک لوگو یا علامت تجاری سه بعدی استفاده می‌کنید، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند ضروری است.

باید بدانید یک سری شرایط هستند که مانع از ثبت برند شما می‌شوند. مانند:

• برندهایی که در لوگو آن‌ها از علائم رسمی کشور استفاده شده است. مانند: نشان جمهوری اسلامی ایران یا آرم هلال احمر و …
• برندهایی بر خلاف عفت عمومی یا نظم جامعه
• برندهایی که عبارت به کار رفته در آن‌ها به صورت کلی یا عمومی باشد مانند کتاب، میز و …
• برندهایی که پیش از این ثبت شده اند.
• برندهایی که در آنها عباراتی منسوب به ایران همچون انقلاب یا دولت و … وجود داشته باشد

مراحل و فرآیند ثبت برند

1. انتخاب نام برند:

قطعا این مرحله پیش‌نیاز سایر مراحل است. البته شاید مهیج‌ترین و لذت‌بخش‌ترین مرحله نیز همین مرحله اول باشد.

2. استعلام نام قبل از ثبت:

برای اینکه با مشکل ثبت نشدن برندتان به خاطر نام آن که از قبل ثبت شده، مواجه نشوید. بعد از انتخاب نام مورد نظرتان، حتما استعلام آن را بگیرید تا بعد از صرف وقت و هزینه دچار مشکل نشوید. سایت‌های بسیاری هستند که به صورت رایگان می‌توانید استعلام نام انتخابی‌تان را بگیرید. کافیست استعلام نام برند را در گوگل جستجو کنید.

3. آماده کردن مدارک مورد نیاز:

باید مدارک و اسکن مدارک را آماده داشته باشید. در مراحل ابتدایی که با سایت اداره مالکیت کار دارید فقط به اسکن مدارک نیاز دارید ولی بعد از تأیید سایت باید مدارک فیزیکی را تحویل اداره ثبت دهید.

4. ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت:

بعد از نام نویسی اولیه در سایت اداره مالکیت، جهت تایید حساب کاربری در سایت اداره مالکیت معنوی، باید با یک برگه که سایت اداره به شما می دهد به یکی از دفترخانه های اسناد رسمی مراجعه کرده و گواهی امضا جهت تایید حساب دریافت نمایید و بعد از ثبت نام اولیه، نام کاربری و کلمه عبور ارسال می گردد.

بعد از تایید حساب کاربری، به بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه و در اینجا لازم است برخی مدارک را در سیستم بارگذاری نمایید. اظهارنامه شما توسط سه کارشناس اداره به نوبت بررسی می‌گردد و پیامک تایید آن برای شما ارسال می‌شود. مدت زمان بررسی پرونده شما به دلیل حجم پرونده‌های ارسالی تقریبا بین یک تا سه ماه خواهد کشید.

5. پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت:

بعد از تکمیل اظهارنامه، باید هزینه مربوط به ثبت اظهارنامه را نیز پرداخت کنید تا سامانه اظهارنامه شما را ثبت و روند بررسی پرونده شما را آغاز کند. بعد از آن فرمی به شما داده می‌شود که اطلاعات کاربری را در بر دارد. با مراجعه مجدد به سامانه مالکیت معنوی می‌توانید با وارد کردن اطلاعات فرم، نام‌کاربری و رمزعبور خود را دریافت کنید. در حفظ این اطلاعات کوشا باشید زیرا جزو ملزومات مراجعات بعدی شما به شمار می‌روند.

6. چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی:

بعد از بررسی اظهارنامه شما، اگر مانعی بر سر راه ثبت برند شما تشخیص داده نشود، درخواست ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال می‌شود. در این بخش باید هزینه روزنامه رسمی برای آگهی درخواست ثبت برند را بپردازید. چاپ این آگهی در روزنامه رسمی و ارسال آن به آدرس شما ممکن است حدود یک هفته زمان ببرد.

چاپ آگهی درخواست ثبت برند به این خاطر است که هر شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به ثبت آن اعتراض داشته باشد حقوق مدنی او اجازه اعتراض به ثبت را می‌دهد. در قانون تجارت کشور ما یک ماه بدین منظور فرصت داده می‌شود. پس از یک ماه در صورتی که هیچ اعتراضی از طرف شخص ثالث صورت نگرفت، شما می‌توانید اصل مدارک را به اداره ثبت برند به صورت فیزیکی تحویل دهید. فقط باید توجه داشته باشید که چاپ تقاضای ثبت برند درست است و نه چاپ آگهی ثبت برند.

7. مراجعه حضوری به اداره مالکیت:

بعد از مرحله قبل و در صورت نبود هیچ اعتراضی، اظهارنامه ثبت شده از طرف کارشناسان مورد تایید واقع می‌شود. این موضوع از طریق پیامک به اطلاع شما خواهد‌رسید. بعد از اینکه پیامک دریافت کردید باید به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه کنید و تشکیل پرونده دهید. باید در زمان مراجعه، اصل یا کپی برابر اصل شده تمامی مدارکی را که به هنگام ثبت آنلاین اظهارنامه بارگزاری کرده‌اید به همراه داشته باشید.

8. پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم:

این مرحله برای این است که ثبت برند خودتان را به اطلاع عموم برسانید.

9. تحویل گرفتن گواهی 10 ساله ثبت برند:

در نهایت یک گواهی 10 ساله برند دریافت می‌کنید. پس از چاپ دو روزنامه رسمی، یک نسخه از این دو روزنامه را باید به همراه اظهارنامه ثبت برند و نمونه برند 6*6 (10 تصویر در یک صفحه) به اداره مالکیت معنوی ببرید و با ارائه رسید، سند برند ثبت شده را تحویل بگیرید.
مدارکی هست که به آن‌ها نیاز دارید. این مدارک به شرح زیر است:

شخص حقیقی:

1. کپی شناسنامه
2. کارت ملی
3. کپی کارت بازرگانی ( در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد. در غیراین صورت نیازی به این مدرک نیست.)
4. کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه‌ی بهره برداری، پروانه‌ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی )

شخص حقوقی:

1. کپی شناسنامه
2. کپی کارت ملی
3. کپی روزنامه‌ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت ( از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد.)
4. کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه‌ی بهره برداری، پروانه‌ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
5. کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد. در غیراین صورت نیازی نیست.)

سامانه ثبت برند

شما می‌توانید از طریق سامانه http://iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت برند خود کنید.

مراحل کار با این سامانه به صورت زیر است:

1. انتخاب نوع اظهارنامه
2. پر کردن مشخصات مالک (اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی را وارد می‌کنید و اگر فرد از وکیل یا نماینده قانونی استفاده می کند مشخصات او را درج می‌نمایید)
3. بارگذاری مدارک ذکر شده ( مدارک مورد نیاز را باید برای ثبت اینترنتی برند، اسکن کرد)
4. بررسی دوباره و تایید اطلاعات و مدارک
5. پرداخت هزینه ثبتی از طریق اینترنت
6. دریافت شماره اظهارنامه و رمز از طریق تلفن (نام کاربری و رمز در هنگام ثبت نام اولیه ارسال می شود.)
7. در نهایت نوبت به امضای نسخه تایید شده می‌رسد که فرد باید یکی از نسخه‌ها را با مدارکی که قبلأ برابر با اصل شده‌اند، همراه با فیش به آدرس مرکز ارسال نماید.

ثبت برند به صورت اینترنتی

ابتدا باید به پایگاه اینترنتی مالکیت صنعتی (قسمت ثبت علائم تجاری) به نشانی http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید و سپس اظهارنامه ثبت برند را در سامانه تکمیل کنید. در این پایگاه اینترنتی، یک لینک ثبت نام وجود دارد که باید بر روی آن کلیک کرد. سپس وارد اولین مرحله ثبت نام شده و مراحل ثبت نام را به ترتیب و گام به گام طی نمایید.

ثبت برند چقدر زمان می‌برد؟

با در نظر گرفتن تک‌تک مراحل از ابتدای کار و تهیه مدارک و انتخاب اسم و … که باید طی شود، شما حداقل به شش ماه زمان برای ثبت یک برند نیاز دارید. بسته به اینکه چقدر تبحر داشته باشید و یا از شرکت‌های حقوقی ماهر استفاده کنید این کار ممکن است کمتر طول بکشد و اگر وارد نباشید زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

مالکیت معنوی برند

مالکیت معنوی بر آفریده‌های ناملموس عقل انسان دلالت می‌کند مانند: اختراعات، کارهای ادبی و هنری، طرح‌ها، نمادها (سمبل ها) نام‌ها و تصاویر مورد استفاده در تجارت.
شما با استفاده از سامانه مالکیت معنوی برند می‌توانید حق این آفریده‌ی ناملموس عقل خودتان را تماما از آن خود کنید.
فقط نیاز است که صبوری داشته باشید و مراحل را یک به یک پشت سر بزارید.