ثبت انواع کارت بازرگانی

مدت زمان:  3 الی 6 ماه

هزینه: بهتره از ما مشاوره بگیرید تا بر اساس زمانی که برای پرونده شما باید گذاشته بشه، بهتون قیمت اعلام کنیم.

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

فهرست عناوین

فرقی نمی‌کند که یک تاجر و بازرگان کهنه‌کار باشید که قصد دارد برند یا علامت تجاری خودش را به ثبت برساند و یا یک فرد که تجارت نوپای خود را بنیان گذاری کرده است. یا شاید هم یکی از افرادی هستید که شرکتی با سابقه یا شرکتی تازه تأسیس دارد و در حال برنامه ریزی برای گسترش تجارت خود است. در هر صورت حتمأ نام کارت بازرگانی به گوشتان خورده و یا به آن نیاز پیدا کرده‌اید.

در این مطلب می‌توانید جواب تک‌ تک سؤالاتتان را بیابید. اینکه کارت بازرگانی چیست؟ یا چه کاربرد یا مزایایی دارد.

در ادامه با این مطلب همراه باشید.

کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی کارتی است که توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا سایر شهرها و شهرستان‌ها به اسم متقاضیانی که واجد شرایط باشند صادر می‌شود. صدور این کارت در صورتی امکان پذیر است که متقاضیان، نام شرکت یا نام خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده باشند. 

 بازرگانانی که تقاضا دارند برای عضویت در اتاق بازرگانی کارت دریافت کنند، باید بر اساس فرم‌های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی، اطلاعات مربوط به تجارت خود را به اتاق بازرگانی ارائه نمایند و اعتبار آنان از جانب دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی تأیید شود.

 

کاربردهای کارت بازرگانی

و البته بعد از عضویت در اتاق بازرگانی برای دریافت کارت بازرگانی، مزیت این کارت این است که اتاق بازرگانی وظایفی در قبال شما دارد که برای شما سودمند است. این وظایف به شرح زیر است:

۱. تهیه، صدور، تفریغ و تأیید اسنادی که طبق مقررات بین‌المللی بعهده اتاق ایران می‌باشد با هماهنگی وزارت بازرگانی.

۲. ایجاد و اداره مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی به‌منظور انجام وظایف و فعالیت‌های اتاق.

۳. دایر کردن دوره‌های کاربردی در رشته‌های مختلف بازرگانی، صنعتی، معدنی و خدماتی متناسب با احتیاجات کشور.

۴. افرادی که کارت عضویت اتاق بازرگانی را داشته باشند می‌توانند علاوه بر صادرات و واردات در کشورهای خارجی، در مناطق آزاد تجاری نیز واردات و صادرات داشته باشند.

۵. اگر شما قصد دارید برند خود را به ثبت برسانید. با داشتن کارت عضویت در اتاق بازرگانی می‌توانید از کلماتی غیرفارسی ( لاتین و… ) استفاده کنید. بدون این کارت شما فقط مجاز به استفاده از کلمات فارسی در نام برندتان هستید.

۶. تلاش در جهت بررسی و حکمیت در مورد مسائل بازرگانی داخلی و خارجی اعضا و سایر متقاضیان از طریق تشکیل مرکز داوری اتاق ایران طبق اساسنامه‌ای که توسط دستگاه قضایی تهیه و به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید.

۷. کوشش در راه شناسایی بازار کالاهای صادراتی ایران در خارج از کشور و تشویق و کمک به مؤسسات مربوطه جهت شرکت در نمایشگاه‌های بازرگانی داخلی و خارجی.

۸. ارائه نظر مشورتی در مورد مسائل اقتصادی کشور اعم از بازرگانی، صنعتی و معدنی و مانند آن به قوای سه گانه.

۹. همکاری با دستگاه‌های اجرایی و سایر مراجع ذی‌ربط به منظور اجرای قوانین و مقررات مربوط به اتاق

۱۰. ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن و کشاورزی در اجرای قوانین مربوطه و مقررات جاری مملکتی.

۱۱. تشکیل نمایشگاه‌های تخصصی و بازرگانی داخلی و خارجی با کسب مجوز از وزارت بازرگانی و شرکت در سمینارها و کنفرانس‌های مربوط به فعالیت‌های بازرگانی، صنعتی، معدنی و کشاورزی اتاق در چارچوب سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران.

۱۲. صدور کارت عضویت طبق آیین‌نامه اتاق ایران جهت تکمیل مدارک صدور کارت بازرگانی.

۱۳. تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاری داخلی در امور تولیدی بالاخص تولید کالاهای صادراتی که دارای مزیت نسبی باشند.

۱۴. ارتباط با اتاق سایر کشورها و تشکیل اتاق‌های مشترک و کمیته‌های مشترک با آن‌ها براساس سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران.

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی

از آن جایی که کارت بازرگانی مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی به موجب ماده ۲ قانون صادرات و واردات اجازه می‌دهد تا به تجارت خارجی بپردازد. این کارت از اهمیت بالایی برخوردار است. با این حال مواردی هستند که نیازی به کارت بازرگانی ندارند و از آن معاف هستند.

موارد معافیت به شرح زیر است:

۱. شرکت‌های تعاونی مرزنشینان برای ورود کالاهای مورد نیاز خانوارهای مرزنشین طبق فهرست مربوط و در حد تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده و صدور کالاهای ما به ازاء کالاهای وارداتی.

۲. ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی که بین سواحل ایران و سایر کشورها در تردد هستند برای ورود کالاهای مورد نیاز خانواده خود در حد تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده

۳. پیله وران، برای ورود کالاهای قابل ورود مورد نیاز استان خود و استان‌های هم‌جوار در صورت اخذ کارت پیله‌وری و مجوز ورود از اداره بازرگانی شهر یا استان مربوطه.

۴. کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار و امور اجتماعی طبق فهرست مربوط و در حد تعداد، مقدار یا ارزش تعیین شده

۵. کالاهایی که ورود و صدور آن‌ها، به تشخیص گمرک برای فروش نمی‌باشد

شرایط صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی ایرانی

مراحل درخواست اخذ کارت بازرگانی

مراحل ثبت درخواست اخذ کارت بازرگانی

۱. ابتدا اطلاعات خود را در پیشخوان شهرتان ثبت نمایید.

۲. فرم‌هایی که به صورت الکترونیکی در اختیار شما قرار داده می‌شود را چاپ نموده و با مراجعه به سازمان‌های مربوطه، گواهی‌های مورد نیاز را اخذ کنید.

۳. اطلاعات پرونده خود را تکمیل نموده و پس از اسکن تصویر مدارک، فایل‌های مربوطه را در همان پیشخوان بارگذاری نمایید.

۴. با ثبت درخواست و تایید نهایی، پرونده شما به صورت الکترونیکی برای اتاق مربوطه ارسال می‌گردد. بررسی پرونده شما به صورت غیر حضوری انجام خواهد شد.

۵. درصورت ناقص بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به شما اطلاع داده می‌شود تا با مراجعه مجدد به همین پیشخوان، اطلاعات و مدارک را تکمیل نمایید و درصورت کامل بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به شما اطلاع داده می‌شود تا با در دست داشتن اصل مدارک، جهت تکمیل ثبت نام به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یا اتاق تعاون مربوطه مراجعه نمایید.

۶. تا زمانی که کارت را تحویل نگرفته‌اید؛ می‌توانید با مراجعه مجدد به این پیشخوان از آخرین وضعیت درخواست خود در اتاق بازرگانی/ اتاق تعاون/ سازمان صنعت معدن و تجارت مربوطه مطلع شوید.

7. شما می‌توانید با مراجعه به نظام و سایت رسمی سازمان به آدرس tccim.ir به صورت اینترنتی برای عضویت اقدام کنید که برای افراد حقیقی ارائه شماره ملی و برای اشخاص حقوقی مشخصه ملی شرکت خود را دارد و سپس فیلد به فیلد باید کادرها را تکمیل و مدارک را پیوست کنید و حق عضویت را نیز به همین شکل با داشتن رمز اینترنتی (رمز دوم) پرداخت کنید.

نحوه صدور کارت بازرگانی

اگر شما شرایط لازم برای عضویت در اتاق بازرگانی را داشته باشید. داشتن مدارک و طی کردن مراحل عضویت کافی خواهد بود و بعد از آن کارت بازرگانی برای شما صادر می‌شود.

شرایط دریافت کارت بازرگانی

هر فرد حقیقی یا حقوقی در صورت داشتن شرایط زیر می‌تواند عضو اتاق بازرگانی شده و کارت بازرگانی دریافت کند.

شرایط لازم برای عضویت در اتاق بازرگانی برای افراد حقیقی

شرایط لازم برای عضویت در اتاق بازرگانی

شرایط لازم برای عضویت در اتاق بازرگانی برای افراد حقوقی

مدارک مورد نیاز صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی

مدارک مورد نیاز صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی

• ارائه کارت عضویت اتاق بازرگانی اشخاصی که در شرکت مشغول به فعالیت هستند و از اعضای شرکت می‌باشند.

• پرداخت هزینه مورد نیاز برای حق عضویت در اتاق بازرگانی

• ارائه گواهی نشان دهنده شماره ثبتی شرکت در اداره امور ثبت شرکت‌ها

• ارائه مدارک نشان دهنده از تأسیس شرکت و تاریخ تاسیس شرکت

• ارائه آخرین تغییرات صورت گرفته در شرکت و روزنامه رسمی که آگهی‌های شرکت در آن منتشر شده است.

• ارائه و در دست داشتن شناسه ملی شرکت

• ارائه کپی برابر اصل از مدارک شناسایی رسمی مدیرعامل مانند کارت ملی و شناسنامه که کپی آن باید واضح و خوانا بوده و جوهر پخشی نداشته باشد.

• ارائه ۲ قطعه عکس رنگی پرسنلی از مدیرعامل شرکت

برای اشخاص حقیقی و حقوقی، قبل از اینکه عضویت‌تان در اتاق بازرگانی رسمی شود. باید تعهدنامه‌ای را به همراه مدارک‌تان تحویل دهید.

نمونه‌ای از یک تعهدنامه:

بسمه تعالی

اینجانب ……………….. ( در این قسمت نام اشخاص حقیقی و یا حقوقی که متقاضی عضویت در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی هستند ذکر شود.) متقاضی عضویت در اتاق بازرگانی صنایع و معادن ………………………………….. ( در این قسمت باید نام استان و یا شهرستانی که قصد عضویت در آن را دارید ذکر شود.) بدین‌وسیله متهعد می‌شوم.

برای دریافت کارت بازرگانی کجا مراجعه کنم؟

برای دریافت کارت بازرگانی به کجا مراجعه کنیم؟

برای دریافت خود کارت بازرگانی شما می‌توانید از طریق سایت اقدام کنید. ولی برای مدارک مورد نیاز باید به سراغ مراکز زیر بروید:

• برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به نزدیک ترین دفتر پلیس+ ۱۰مراجعه نمایید.

• برای دریافت گواهی ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم به حوزه مالیاتی محل کار (برای کارت‌های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت‌های حقوقی) مراجعه نمایید.

• برای تایید فرم حساب و حسن اعتبار بانکی (فرم الف) به بانکی که حساب جاری در آن دارید مراجعه نمایید.

• برای تأیید فرم تعهد و گواهی امضاء (فرم د) به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.

• برای دریافت مفاصا حساب بیمه تأمین اجتماعی به شعبه بیمه محل کار (برای کارت های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت های حقوقی) مراجعه نمایید.

• برای دریافت اظهار نامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی و گواهی پلمپ دفاتر به نزدیک‌ترین دفتر پست مراجعه و پس از دریافت دفاتر قانونی (دفتر روزنامه و کل) به اداره ثبت شرکت‌های محل مراجعه نمایید.

• برای دریافت فرم پیش ثبت نام کد اقتصادی به سایت Tax.gov.ir مراجعه نمایید.

• برای دریافت تأیید صلاحیت مدیران خارجی (ویژه مدیرعاملان غیر ایرانی) به سفارت‌خانه متبوع مراجعه نمایید.

فرآیند دریافت کارت بازرگانی

ابتدا باید وارد سامانه اتاق بازرگانی شوید. سپس از قسمت عضویت و کارت بازرگانی ” قسمت ثبت نام جهت صدور کارت عضویت و بازرگانی را ” انتخاب کنید و نسبت به ثبت درخواست صدور کارت بازرگانی اقدام کنید.

مراحل اخذ کارت بازرگانی در سامانه اتاق بازرگانی :

با ثبت درخواست و تأیید نهایی، پرونده به صورت الکترونیکی برای اتاق مربوطه ارسال می‌گردد.

بررسی پرونده به صورت غیرحضوری انجام می‌شود. و اگر اطلاعات ناقص باشد، از طریق پست الکترونیکی و پیامک به متقاضی اطلاع داده می‌شود تا نسبت به تکمیل اطلاعات و مدارک لازم اقدام نمایند.

در صورت کامل بودن پرونده ، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به اشخاص اطلاع داده می‌شود تا جهت تکمیل ثبت نام اقدام نمایند.

مدت اعتبار کارت بازرگانی ۵ سال از تاریخ صدور می باشد مشروط بر این که همه ساله عضویت دارنده کارت بازرگانی و صنایع و معادن نیز تأیید و به وزارت بازرگانی اعلام شود.

مدارک لازم برای تمدید کارت بازرگانی

مدارک مورد نیاز جهت تمدید کارت بازرگانی

شرایط تمدید کارت بازرگانی مانند شرایط ابتدایی گرفتن آن است. شنا به همان مدارک و شرایط نیاز دارید و به همان‌صورت، البته این‌بار برای تمدید، مراحل را طی می کنید.

ابطال کارت بازرگانی یا تعلیق کارت بازرگانی

موارد زیر باعث ابطال کارت بازرگانی شما می‌شوند:

شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند از داشتن کارت بازرگانی منصرف شده و با رعایت موارد و ارائه مدارکی که در ادامه گفته خواهد شد حسب مورد با مراجعه به اتاق بازرگانی و یا اتاق تعاون و اداره کل صادرات و واردات وزارت بازرگانی در تهران یا بازرگانی استان ها تقاضای ابطال کارت بازرگانی خود را بنماید.

۱. اگر بعد از صدور کارت بازرگانی مشخص شود که دارنده کارت فاقد یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت می‌باشد و یا بعد از صدور فاقد شرط یا شرایط مذکور گردیده است وزارت بازرگانی می‌تواند راساَ نسبت به ابطال کارت اقدام نماید.

۲. اگر دارنده کارت بازرگانی مرتکب جرم قاچاق شده، علاوه بر مجازات، محکوم به ابطال کارت بازرگانی می‌گردد. در این صورت کارت شخص بازرگان به طور موقت یا دائم بر حسب مورد باطل می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت ابطال کارت بازرگانی (ویژه اشخاص حقوقی)

۱. تقاضای شرکت ( ۲ نسخه)

۲. ارائه اصل کارت بازرگانی و کپی صفحات اول و دوم

۳. گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین سالی که تا آن زمان اظهارنامه مالیاتی آن پذیرفته شده است.

۴. اظهارنامه ابطال ثبت دفاتر تجاری

۵. صورت جلسه مجمع عمومی برای شرکت‌های سهامی عام و خاص و تعاونی‌ها و صورت جلسه هیأت مدیره برای سایر شرکت‌ها

۶. تصویر روزنامه رسمی اعلام رسمی انحلال شرکت و در صورت انحلال شرکت نیازی به ارائه مدارک مذکور در ردیف های ۳ و ۴ نمی‌باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ابطال کارت بازرگانی (ویژه اشخاص حقیقی)

۱. تقاضای شخص ( ۲ نسخه )

۲. گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین سالی که تا آن زمان اظهارنامه مالیاتی آن پذیرفته شده است.

۳. اظهارنامه ابطال ثبت دفاتر تجاری (۲ نسخه اصل)

۴. ارائه اصل کارت بازرگانی اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی ابطال می‌توانند جهت تقاضای ابطال کارت خود در تهران به اتاق بازرگانی تهران و در شهرستان‌ها به نمایندگی اتاق بازرگانی و یا به ادارات کل بازرگانی استان‌ها مراجعه کنند و یا می‌توانند از طریق وزارت بازرگانی به طور مستقیم اقدام نمایند.

سوالات رایج در مورد کارت بازرگانی

آیا میتوانم بدون داشتن مدرک دیپلم هم کارت بازرگانی دریافت کنم؟

خیر. حداقل مدرک تحصیلی دیپلم جهت دریافت کارت بازرگانی الزامیست.

سن قانونی جهت دریافت کارت بازرگانی چه سنی است؟

جهت دریافت کارت بازرگانی بایستی حتما 23 سال تمام را داشته باشید.

آیا کارمندان دولت می توانند کارت بازرگانی بگیرند؟

خیر

مدت اعتبار کارت بازرگانی چقدر است؟

اعتبار کارت بازرگانی یک سال است.

پس از اتمام زمان مقرر، شخص با ارائه مدارک موردنیاز می­تواند جهت تمدید اعتبار کارت اقدام کند. تا دو مرتبه، کارت هر بار به مدت یک سال تمدید می­شود. پس از اتمام زمان تمدید دوم، تمدید سه ساله کارت امکانپذیر است. پس از پایان سه سال می­توان کارت را به مدت پنج سال تمدید نمود.

کارت بازرگانی مشمول پرداخت مالیات میشود؟

اخذ کارت بازرگانی به تنهایی مشمول پرداخت مالیات نمی­شود؛ بلکه میزان درآمد مشمول مالیات دارنده کارت منجر به تعیین میزان مالیات می­گردد. طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات­های مستقیم، میزان مالیات برای شخصیت­های حقیقی بر اساس درآمد مشمول مالیات آنها و برای شخصیت­های حقوقی معادل ۲۵ درصد درآمد آنها محاسبه می شود.

تفاوت کارت عضویت و کارت بازرگانی چیست؟

برای انجام کلیه مراحل صادرات و واردات، کارت بازرگانی الزامی است و اگر متقاضی عضو اتاق باشد نمی تواند تجار ت انجام دهد و یا درخواست گواهی مبدا نماید ولی می تواند از سایر خدمات اتاق استفاده نماید.

آیا اتباع غیر ایرانی می توانند کارت بازرگانی دریافت کنند؟

خیر اتباع نمیتوانند کارت بازرگانی دریافت کنند تنها میتوانند به عنواتن مدیرعامل شرکت فعالیت کنند و برای اخذ کارت بازرگانی حقوقی اقدام نمایند

نظرات خود را برایمان بنویسید