فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تغییر آدرس شرکت | راهنمای جامع مراحل، مدارک و هزینه‌ها

برای هر شرکت تجاری یا غیرتجاری که در هر زمینه‌ای فعالیت داشته باشد؛ پیش می‌آید که بعد از ثبت شرکت و یا مدتی بعد از فعالیت، به دلیل شرایط اضطراری و یا به اختیار مجبور به تغییر آدرس شرکت و یا تغییر کد پستی شرکت شود.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در رابطه با تغییر آدرس یک شرکت باید به آن توجه داشت. دلیل انجام این تغییر است. در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که دفتر شرکت اجاره‌ای بوده و بعد از مدت زمان خاصی مستأجر اقدام به تغییر دفتر و در نتیجه تغییرات دفتر می‌کند. اما این تنها دلیل تغییر محل فعالیت یک شرکت به حساب نمی‌آید.

در بعضی از موارد شاهد تغییر شهر شرکت هستیم. به عنوان مثال یک شرکت خاص را در نظر بگیرید که فعالیت اصلی آن واردات محصولات گوناگون از کشورهای عربی است. تصور کنید که این شرکت در ابتدا در شهر تهران به ثبت رسیده است.

اما بعد از مدت زمانی مسئولین شرکت به این نتیجه می‌رسند که ادامه فعالیت در شهر تهران برای آن‌ها سخت است. در این حالت تصمیم می‌گیرند که دفتر شرکت خود را به یکی از شهرهای نزدیک‌تر به مناطق مرزی یا بنادر تغییر دهند.

این تغییر محل فعالیت مزیت‌های بسیاری را برای این شرکت فرضی به دنبال خواهد داشت.

این مثال تنها یکی از دلیل‌های تغییر آدرس یک شرکت است.

از آن‌جایی که تغییر در آدرس شرکت دارای مراحل قانونی بسیاری است؛ صاحب یا صاحبان شرکت نگران پشت سر گذاشتن این پروسه هستند. با این مقاله همراه باشید تا راجع‌به نحوه تغییر در آدرس شرکت و یا مدارک مورد نیاز اطلاعات کسب کنید.

تغییر در آدرس شرکت

به دلیل اینکه آدرس اولیه شرکت در بند 3 اساسنامه ذکر و ثبت می‌شود، با اینکه تغییر کدپستی شرکت، یکی از تغییرات مرسومی است که شرکت‌‌های اجاره‌ای و یا شرکت‌هایی که به دلیل کمبود فضا و یا سایر دلایل شخصی، اقدام به نقل مکان می‌کنند.

ولی بر طبق قوانین تجاری این تغییر اقامت باید در اولین فرصت به اطلاع سازمان ثبت شرکت برسد و صورت جلسه‌ای به این منظور تنظیم شود.

آدرس ثبت شده به عنوان نشانی معتبر شرکت شناخته می‌شود؛ بنابراین تغییر آدرس شرکت یا افتتاح شعبه‌های جدید را باید در قالب ثبت تغییرات شرکت به همراه درج آگهی در روزنامه رسمی را به سرعت به مراجع ذیربط اطلاع داد.

تصمیم تغییر در آدرس شرکت معمولاً بر عهده مجمع فوق‌العاده عمومی است مگر اینکه در اساسنامه شرکت قید شود اجازه تغییر آدرس و ثبت شعبه‌های جدید جزو مسئولیت هیئت‌مدیره است.

تغییر آدرس یک شرکت می‌تواند جنبه‌های گوناگونی داشته باشد. به عنوان مثال شما می‌توانید از شهری به شهر دیگر محل شرکت خود را تغییر دهید و یا تنها چند بلوک آن طرف‌تر بروید. توجه کنید که در هر یک از این موارد باید تغییرات انجام شود.

باید بدانید که در هنگام تغییر آدرس یک شرکت، شماره ثبت آن شرکت بستگی به محل مورد نظر شما دارد. به عنوان مثال اگر در یک شهر آدرس شرکت خود را تغییر دهید. دیگر نیازی به تغییر شماره ثبت آن نیست. این در حالی است که در هنگام تغییر شهر محل شرکت، شما باید برای تغییر شماره ثبت شرکت هم اقدام کنید.

تغییر آدرس شرکت در اداره مالیات

با توجه به اینکه صاحبان مشاغل باید برای هر واحد شغلی یا برای هر محل، جداگانه در نظام مالیاتی ثبت‌نام نمایند لذا تغییر در کدپستی و آدرس در پرونده الکترونیک جایز نبوده و لازم است متقاضی یک ثبت‌نام جدید با اطلاعات نشانی صحیح انجام دهد.

در خصوص افراد حقوقی امکان تغییر آدرس پستی وجود دارد. البته افرادی که فعالیت آن‌ها مکان محور نباشد. مانند پزشکان، وکلا و… در صورت تغییر آدرس می‌توانند به واحد مالیاتی خود به منظور ویرایش آدرس ثبت‌نام الکترونیک مراجعه نمایند و نیاز به ثبت‌نام جدید برای این گروه از متقاضیان نیست.

نحوه تغییر در آدرس شرکت

اگر برایتان سؤال است که چه کسانی می‌توانند تصمیم به تغییر در آدرس شرکت بگیرند. باید بگویم که اساسنامه یک شرکت به عنوان چارچوب کلی آن شرکت به حساب می‌آید.

و اگر در اساسنامه ذکر شود که تنها افراد خاصی می‌توانند در رابطه با تغییر آدرس آن شرکت تصمیم بگیرند، مانند هیئت‌مدیره، این تصمیم با اختیار آن‌ها انجام می‌شود. در غیر این صورت مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل می‌شود.

برای تغییر آدرس شرکت، سهامداران و یا شرکا می‌توانند با تشکیل صورت جلسه‌ای با نام مجمع عمومی فوق‌العاده نسبت به تغییر محل شرکت اقدام نمایند. البته اگر در اساسنامه اختیار تغییر محل شرکت به هیئت‌مدیره واگذار نشده باشد.

در این صورت هیئت‌مدیره می‌تواند به هر کجا که صلاح و مصلحت است آدرس شرکت را تغییر دهد و شعباتی برای شرکت تأسیس نماید. در هر صورت ثبت تغییر در آدرس شرکت توسط تصمیم هیئت‌مدیره و یا مجمع عمومی فوق‌العاده قابل اجرا است.

مراحل ثبت تغییر در آدرس شرکت متناسب با نوع شرکت متفاوت است. که در ادامه به مراحل و مدارک مورد نیاز پرداخته می‌شود.

مراحل تغییر در آدرس شرکت

1. تشکیل مجمع عمومی به طور فوق‌العاده با حضور کلیه یا اکثریت سهامدارن شرکت (در صورت حضور اکثریت سهامداران باید تشریفات دعوت وفق اساسنامه رعایت شود)

2. تنظیم صورت جلسه تغییر آدرس

3. امضا کلیه صفحات صورت جلسه توسط حاضرین

4. ثبت صورت جلسه تغییر آدرس در سامانه ثبت شرکت‌ها و دریافت تاییدیه:

• مراجعه به سامانه‌ی ثبت شرکت‌ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir جهت اعلام درخواست تغییر در آدرس شرکت

• بارگذاری مدارک و درج اطلاعات خواسته شده در سامانه‌ی فوق

5. ارسال مدارک و تأییدیه سامانه به سازمان ثبت شرکت‌ها توسط باجه‌های پستی منتخب

6. دریافت پیش نویس آگهی تغییر آدرس

7. مراجعه به اداره ثبت و امضای پیش نویس آگهی و پرداخت حق الثبت به میزان 5 هزار تومان

8. انتشار آگهی تغییر آدرس شرکت در روزنامه رسمی کشور

که پروسه تحویل مدارک به اداره ثبت تا انتشار آگهی تغییر حدوداً 7 الی 14 روز زمان می‌برد.

آگهی تغییر آدرس شرکت

جهت تغییر آدرس شرکت باید کلیه شرکا و سهامداران شرکت این تصمیم را در قالب یک صورت جلسه مکتوب اتخاذ نمایند. بدین صورت که سهامدارن شرکت برای شرکت‌های سهامی خاص و شرکا در شرکت‌های مسئولیت محدود، با تشکیل مجمع عمومی بطور فوق‌العاده تغییر در آدرس شرکت را بررسی و نصب به تغییر آن اتخاذ تصمیم می نمایند . البته اگر اختیار تغییر در آدرس شرکت بر طبق اساسنامه به هیئت‌مدیره واگذار نشده باشد.

در نهایت ثبت صورت جلسه تغییر در آدرس شرکت را مکتوب نموده و همگی زیر آن را امضا و ممهور به مهر شرکت می‌نمایند.

برای انتشار آگهی تغییر آدرس شرکت باید مدارکی را به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید. این مدارک شامل آگهی تأسیس شرکت، آخرین تغییرات و صورت جلسه تغییر آدرس می‌باشد.

صورت جلسه تغییر آدرس شرکت

زمانی که شرکت به ثبت می‌رسد شخصیت حقوقی پیدا می‌کند. بنابراین تغییر آدرس شرکت باید حتماً به وسیله صورت جلسه‌ای تنظیم و ثبت گردد.

در صورت جلسه تغییر آدرس حتماً باید نشانی دقیق با جزئیات کامل نوشته شود. به صورت:

شهر، استان، محله، پلاک و بخش و ناحیه

صورت جلسه باید شرایط زیر را داشته باشد:

• در این صورت جلسه لازم است شماره ثبت، شناسه ملی، سرمایه شرکت درج شود.

• مجمعی که در این خصوص تشکیل می‌شود متشکل از سهامداران با عنوان مجمع عمومی فوق‌العاده می باشد.

• در این صورت جلسه لازم است مشخص شود هر سهامدار چه میزان از سهام شرکت را دارا می باشند.

• حتماً برای تنظیم صورت جلسه تغییر آدرس شرکت از سربرگ رسمی شرکت استفاده نموده و آن را مهر کنید.

• بهتر است صورت جلسه تغییر آدرس در دو نسخه یا بیشتر که به امضای تمامی اعضا رسیده تنظیم شود.

• اگر کدپستی شرکت نیز تغییر کرده باید برای آن صورت جلسه تغییر آدرس نوشته شود.

• در هنگام تغییر آدرس شرکت سهامی خاص، باید لیست سهامداران با درج میزان سهام آن‌ها آماده شود و همه سهامداران آن را امضا نمایند.

• باید کلیه صفحات صورت جلسه تغییر آدرس به امضای تمام شرکا یا سهامداران برسد.

نمونه‌ای از صورت جلسه تغییر آدرس را ببینید:

نمونه صورت جلسه تغییر آدرس شرکت سهامی خاص

بسمه تعالی
شرکت …………….. به شماره ثبتی ……………………….. و سرمایه ………………….. ریال صورت جلسه مجمع فوق العاده شرکت ………… سهامی خاص به شماره ثبتی …………….. در مورخ …/…/…. ساعت ……………… با حضور تمامی اعضاء ( یا اکثریت اعضاء) در محل قانونی ثبت شده شرکت با توجه به حضور افراد زیر طبق ماده 101 تجارت تشکیل شد.
خانم/ آقای ………….. در سمت رئیس جلسه
خانم/ آقای ………….. در سمت ناظر رئیس
خانم/ آقای ………….. در سمت ناظر جلسه
خانم/ آقای ………….. در سمت منشی جلسه
دستور جلسه در ارتباط با تغییر محل و آدرس شرکت صورت گرفت و در نتیجه آدرس شرکت از محل …………… خیابان ……………… گوچه ……………. پلاک …… با کدپستی ………….. به آدس ………………….. خیابان …………………. کوچه …………….. پلاک ………………… کدپستی ………………… تغییر یافت پس ماده 3 اساسنامه طبق شرح موضوع بالا تغییر و اصلاح می یابد.
آقای / خانم ………… احدی از شرکاء ، وکیل و نماینده رسمی و یا مدیرعامل شرکت ( در صورتی که مدیرعامل از اعضای هیئت‌مدیره انتخاب شده باشد) وکالت داده می‌شود تا ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها نسبت به ثبت و تایید صورت جلسه و امضاء آن اقدام نماید.

نمونه صورت جلسه تغییر آدرس شرکت با مسئولیت محدود

بسمه تعالی
نام شرکت ……. شماره ثبت شرکت …………… به شناسه ملی ……………… با سرمایه ………………. ریال در مورخ ………………… و در ساعت …………… جلسه هیئت مدیره شرکت تشکیل و محل شرکت از آدرس قبلی ………. خیابان ………….. کوچه …………… به کد پستی …………… به آدرس جدید خیابان ………….. کوچه …………. انتقال یافت.
نام شرکاء میزان سهم الشرکه
1.خانم / آقای ………… دارای ………………. ریال سهم الشرکه
2.خانم / آقای ………… دارای ………………. ریال سهم الشرکه
3.خانم / آقای ………… دارای ………………. ریال سهم الشرکه
4.خانم / آقای ………… دارای ………………. ریال سهم الشرکه
5.خانم / آقای ………… دارای ………………. ریال سهم الشرکه
آقای / خانم ………… احدی از شرکاء ، وکیل و نماینده رسمی و یا مدیرعامل شرکت ( در صورتی که مدیرعامل از اعضای هیئت‌مدیره انتخاب شده باشد) وکالت داده می‌شود تا ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها نسبت به ثبت و تایید صورت جلسه و امضاء آن اقدام نماید.
امضاء اعضاء هیئت‌مدیره

تغییر آدرس شرکت سهامی خاص

تغییر آدرس شرکت سهامی خاص همانند نیازمند تشکیل مجمع عمومی به طور فوق‌العاده جهت تنظیم صورت جلسه است. مگر اینکه بر طبق اساسنامه اختیار تغییر در آدرس شرکت به هیئت‌مدیره واگذار شده باشد.

علاوه بر تنظیم صورت جلسه تغییر آدرس شرکت و امضا هیئت‌رئیسه مجمع و هیئت‌مدیره، سهامداران شرکت باید یک لیست جداگانه که در آن میزان سهامشان نیز قید شده است را امضا نموده و همراه صورت جلسه به اداره ثبت ارسال نمایند.

تغییر در آدرس شرکت با مسئولیت محدود

تغییر آدرس در شرکت مسئولیت محدود نیز نیازمند تشکلی مجمع عمومی به طور فوق‌العاده است مگر اینکه اختیار تغییر آدرس بر طبق اساسنامه به هیئت‌مدیره داده شده باشد.

تفاوت این صورت جلسه با صورت جلسه تغییر در آدرس شرکت سهامی خاص در این است که در تنظیم صورت‌جلسات شرکت با مسئولیت محدود نیاز به امضا لیست جداگانانه سهامداران در برگه‌ای جداگانه برای مشخص کردن سهم‌شان در شرکت، نیست.

مدارک ثبت تغییر در آدرس شرکت

برای هر گونه شرکت با هر نوع فعالیت و مسئولیت، ارائه مدارک زیر برای تغییر آدرس الزامی است.

• تصویر مدارک شناسایی کلیه اعضای شرکت ( هیئت مدیره و سهامداران)

• تصویر روزنامه تأسیس شرکت

• تصویر آگهی تأسیس شرکت

• آگهی آخرین تغییرات (در صورت وجود)

هزینه تغییر در آدرس شرکت

بعد از ثبت صورت جلسه تغییر آدرس شرکت در سامانه باید این آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار چاپ شود. این هزینه و سایر هزینه‌های ثبت تغییر آدرش شرکت متفاوت است. می‌توانید برای استعلام دقیق آن از مشاورین و متخصصین مأسسه ثبت کاف کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید هر گونه اصلاح در کدپستی حتی در همان محل شرکت بدون تغییر محل، نیاز به تنظیم صورت جلسه تغییر در آدرس شرکت دارد و هیچ فرقی با کل فرآیند ندارد.
همین طور حواستان باشد تا آدرس شرکت را در بیمه و یا نظیر آن نیز تغییر دهید تا به مشکل بر نخورید.

نظرات خود را برایمان بنویسید