فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لیست کامل طبقات ثبت برند و علامت تجاری | طبقه بندی ریز کالاها

اگر قصد ثبت برند یا علامت تجاری خود را داشته باشید، نیاز دارید تا کمی بیشتر راجع به طبقه بندی علائم تجاری بدانید. طبقات در نظر گرفته شده برای ثبت برند یا همان جدول طبقه بندی کالا، دسته بندی است که در 45 طبقه در نظر گرفته شده. در صورتی که قصد داشته باشید مجوز فعالیت در یک طبقه را دریافت کنید، باید مدارکی نشان دهنده فعالیت در آن طبقه خاص را ارائه دهید. در غیر این صورت نمی توانید برندتان را در آن طبقه به ثبت برسانید.

طبقه بندی تجاری چیست؟

طبقه‌ بندی علائم تجاری چیست؟

برای اینکه برندها بتوانند کالا یا خدمات خود را تحت یک نام یا نشان تجاری خاص ارائه دهند؛ باید بر طبق یک دسته بندی مشخص، طبقه برند خود را تعیین کنند. طبقات برند بر اساس شباهت ها و خصوصیات مشترکی که بین کالاها یا خدمات وجود دارد، تعیین شده است. این تقسیم بندی به این دلیل است که بتواند یک سیستم یا چهارچوب معین برای تعیین نوع فعالیت برند ایجاد کند. طبقات برند کمک می کنند تا محصولات و کالاهای موجود در یک حوزه ی تجاری، از یکدیگر متمایز شوند.

طبقه بندی علائم تجاری در ایران

طبقه‌ بندی علائم تجاری در ایران

بر اساس مقررات سازمان مالکیت معنوی کشور، یک دسته بندی و تقسیم بندی واضح برای طبقات برند و طبقات علائم تجاری مطرح شده است. تولیدکنندگان باید اظهارنامه ای را برای به ثبت رساندن علامت تجاری خود پر کرده و به اداره مالکیت معنوی ارسال کنند. شما باید لوگو و نوع تولیدات خود را نیز ضمیمه این اظهارنامه کنید. باید توجه داشته باشید که کالا یا خدماتی که قصد دارید برای آن طبقه انتخاب کنید، مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد. طبقه بندی در نظر گرفته شده برای ثبت برند یا علامت اجتماعی در ایران بر اساس تقسیم بندی بین المللی ولی متناسب با فضای کارآفرینی کشور شکل گرفته است.

افزایش طبقات برند

زمانی که قصد داشته باشید برای کالاها و محصولات یا خدمات خود برندی را به ثبت برسانید، این ثبت را باید بر اساس طبقه بندی موجود برای برند انجام دهید. شما می توانید با کمک لیست منتشر شده توسط سازمان مالکیت معنوی کشور، طبقه مناسب با نوع فعالیت خود را پیدا کنید. برای افزایش طبقات برند شما باید اظهارنامه ثبت علائم تجاری را تکمیل کرده و هزینه افزایش طبقه برند را پرداخت کنید. برای استعلام دقیق این هزینه ها می توانید با مؤسسه ثبت کاف تماس بگیرید.

کاهش طبقات برند

کاهش طبقات برند نیز تفاوتی با افزایش آن ندارد. تنها تفاوت این است که کاهش طبقات برند نیاز به پرداخت هزینه ندارد. مالک یک علامت تجاری می‌ تواند در زمان تمدید ثبت برند خود، درخواست جداگانه‌ ای هم برای کاهش طبقه کالا یا خدمات خود ارائه کند. توجه داشته باشید که هر گونه تغییری در طبقات برند باید بر اساس آخرین نسخه فهرست طبقه‌ بندی علائم تجاری در ایران باشد. تمام این تغییرات چه به صورت کاهش و چه به صورت افزایش طبقات کالا باید با هزینه مالک برند در روزنامه رسمی آگهی شود.

لیست کامل طبقه بندی علائم تجاری

حوزه فعالیتلیست طبقه بندی علائم تجاری
طبقه بندی محصولات آرایشی و بهداشتی5، 16، 10، 39، 35، 8، 9، 11، 21، 3، 25، 18، 20، 44، 24، 29، 7
طبقه بندی محصولات غذایی3، 5، 31، 30، 32، 35، 29، 39، 21، 43، 28، 16 و 4
طبقه بندی لوازم خانگی7، 9، 11، 35، 39، 21، و 8
طبقات خدماتی و سایر1، 3، 4، 7، 6، 9، 10، 11، 17، 35، 43، 39، 29، 25، 20، 21، 24، 28، 19، 30

لیست طبقات کالا و محصولات

طبقهمحصولات
1مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع، علوم، عکاسی، کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی، رزین‌ های مصنوعی پردازش‌ نشده، پلاستیک‌ های پردازش‌ نشده، کودهای گیاهی، ترکیبات اطفای حریق، مواد آبکاری و جوشکاری فلزات، مواد شیمیایی برای نگهداری مواد غذایی، مواد دباغی، چسب‌ های صنعتی.
2رنگ، روغن، جلا، لاک، مواد ضد زنگ‌ زدگی و جلوگیری‌ کننده از فاسد شدن چوب، مواد رنگی، مواد تثبیت رنگ، رزین یا صمغ‌ های خام طبیعی، فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان، چاپگرها و هنرمندان.
3ترکیبات سفیدکننده و سایر مواد مخصوص شست‌ و شوی لباس، مواد مخصوص تمیز کردن، براق کردن، لکه‌ گیری و ساییدن، صابون، عطرها، روغن‌ های اسانس، مواد آرایشی، لوسیون‌ های مو، گرد و خمیردندان.
4روغن‌ ها و گریس‌ های صنعتی، روان‌ کننده‌ ها، ترکیبات گردگیری، مرطوب کردن و جذب رطوبت، انواع سوخت و مواد روشنایی، انواع شمع و فتیله چراغ.
5مواد دارویی و دامپزشکی، مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی، مواد رژیمی برای مصارف پزشکی، غذای کودکان، انواع گچ شکسته‌ بندی، لوازم زخم‌ بندی، مواد پر کردن دندان، موم دندان‌ سازی، ضدعفونی‌ کننده‌ ها، مواد نابود کننده حشرات موذی، قارچ‌ کش، مواد دفع نباتات هرزه.
6فلزات عادی و آلیاژهای آن ها، مواد ساختمانی فلزی، ساختمان‌ های فلزی قابل حمل، مواد فلزی خطوط راه‌ آهن، کابل و سیم‌ های غیربرقی از جنس فلزات عادی، آهن‌ آلات، اقلام کوچک فلزی، لوله و مجراهای فلزی، گاوصندوق، اجناس ساخته‌ شده از فلزات عادی که در طبقات دیگر نباشد، سنگ‌ های معدنی فلزات.
7انواع ماشین و ماشین‌ های افزار، انواع موتور (به استثنای موتور وسایل نقلیه زمینی)، قفل و بست، حلقه‌ های اتصال قطعات ماشین‌ ها و قطعات انتقال قوه (به غیر از اتصالات و اجزای انتقال قوه وسایل نقلیه زمینی)، لوازم و ابزار کشاورزی (به استثنای ابزارهای دستی)، ماشین جوجه‌ کشی.
8انواع ابزار و لوازم دستی، سرویس کارد و قاشق و چنگال، سلاح کمری، تیغ.
9اسباب و آلات علمی، دریانوردی، نقشه‌ برداری، عکاسی، سینمایی، بصری، وزن کردن، اندازه‌ گیری، علامت دادن، نظارت، نجات و آموزش؛ اسباب و لوازم هدایت، قطع و وصل، تبدیل، ذخیره‌ سازی، تنظیم یا کنترل جریان برق؛ اسباب و لوازم ضبط، انتقال یا تکثیر صوت یا تصویر؛ اسباب ذخیره اطلاعات مغناطیسی، دیسک‌ های قابل ضبط، ماشین‌ های فروش خودکار و مکانیسم دستگاه‌ هایی که با سکه کار می‌ کنند، صندوق‌ های ثبت مبلغ دریافتی، ماشین‌ های حساب، تجهیزات داده‌ پردازی و رایانه‌ ای، دستگاه آتش‌ نشانی.
10آلات و ابزار جراحی، پزشکی، دندان‌ سازی و دامپزشکی، اندام‌ های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی، اقلام ارتوپدی، مواد بخیه‌ زنی.
11دستگاه‌ های روشنایی، حرارتی، مواد بخار، طبخ، خنک کردن، تهویه، تأمین آب بهداشتی.
12وسایل نقلیه، دستگاه‌ های حمل و نقل زمینی، دریایی یا هوایی.
13اسلحه گرم، مهمات و انواع پرتابه، مواد منفجره، مواد و وسایل آتش‌ بازی.
14فلزات گرانبها و آلیاژهای آن‌ ها و کالاهایی که با فلزات گرانبها ساخته شده‌ یا با آن‌ ها روکش شده‌ و در سایر طبقات ذکر نشده‌؛ جواهرات، سنگ‌ های گرانبها، اسباب و لوازم ساعت‌ سازی و زمان‌ سنجی.
15آلات موسیقی.
16کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته‌ شده از آن‌ ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌، مطالب چاپ‌ شده، مواد صحافی، عکس، نوشت‌ افزار، چسب برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم‌ موی نقاشی، ماشین تحریر و لوازم و ملزومات دفتری، مواد آموزشی و تدریس، مواد پلاستیکی برای بسته‌ بندی که در سایر طبقات ذکر نشده‌، حروف و کلیشه چاپ.
17لاستیک، کائوچو، صمغ، پنبه نسوز، سنگ طلق و کالاهای ساخته‌ شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده‌، پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالاها، مواد بسته‌ بندی، درپوش‌ گذاری، انسداد و عایق‌ بندی، لوله‌ های قابل ارتجاع غیر فلزی.
18چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته‌ شده از آن‌ ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌، پوست حیوانات، چمدان، کیسه، کیف‌ های مسافرتی، چتر، چتر آفتاب‌ گیر، عصا، شلاق، یراق، زین، برگ.
19مواد و مصالح ساختمانی (غیرفلزی)، لوله‌ های غیرفلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان، آسفالت، قیر، قطران، ساختمان‌ های متحرک غیرفلزی، بناهای یادبود غیرفلزی.
20مبلمان و اثاثیه، آینه، قاب عکس، کالاهای ساخته‌ شده از چوب، چوب‌ پنبه، نی، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، صدف مروارید، کف دریا و بدل کلیه این مواد یا ساخته‌ شده از پلاستیک که در سایر طبقات ذکر نشده‌.
21ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه که از فلزات قیمتی ساخته یا روکش نشده‌، شانه، ابر، اسفنج، انواع برس و قلم‌ مو غیر نقاشی، مواد ساخت برس، لوازم نظافت و تمیزکاری، سیم ظرف‌ شویی، شیشه کار شده یا نیمه‌ کار شده به استثنای شیشه مورد استفاده در ساختمان‌ ها، شیشه‌ آلات، اشیای ساخته‌ شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده‌.
22طناب، ریسمان، تور، چادر، سایبان، برزنت، بادبان و شراع، کیسه و گونی که در طبقات دیگر ذکر نشده، مواد لایی و لایه‌ گذاری و پوشال (به استثنای لاستیک و پلاستیک)، مواد خام لیفی برای نساجی.
23انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه‌ بافی و نساجی.
24محصولات نساجی و پارچه‌ ای که در طبقات دیگر ذکر نشده‌، انواع روتختی و رومیزی.
25انواع لباس و پوشاک، پاپوش، پوشش سر.
26انواع توری و قلاب‌ دوزی، روبان، نوار حاشیه و قیطان، دکمه، قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته‌ گرد، گل‌ های مصنوعی.
27انواع فرش، قالیچه، حصیر و زیرانداز، لینولئوم و سایر کف‌ پوش‌ ها، آویزهای دیواری غیر پارچه‌ ای.
28انواع بازی و اسباب‌ بازی، لوازم ورزشی و ژیمناستیک که در طبقات دیگر ذکر نشده‌، تزئینات درخت کریسمس.
29گوشت، گوشت ماهی، گوشت طیور و شکار، عصاره گوشت، سبزیجات و میوه‌ جات به صورت کنسرو یا خشک‌ شده و پخته‌ شده، انواع ژله یا مربا و کمپوت، تخم‌ مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن‌ ها و چربی‌ های خوراکی.
30قهوه، چای، کاکائو، شکر، برنج، نشاسته کاسار یا مانیوک، نشاسته نخل خرما، بدل قهوه، آرد و فراورده‌ های تهیه‌ شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی‌ جات، شیرینی یخی، عسل، شیره قند، مایه خمیر، گرد مخصوص شیرینی‌ پزی یا پخت نان، نمک، خردل، سرکه، انواع چاشنی، ادویه‌ جات، یخ.
31محصولات کشاورزی یا باغداری و جنگلبانی و دانه‌ هایی که در طبقات دیگر ذکر نشده‌، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذر، گیاهان و گل‌ های طبیعی، غذای حیوانات، مالت.
32ماءالشعیر، آب‌ های معدنی و گازدار و سایر نوشیدنی‌ های غیرالکلی، آبمیوه و شربت‌ های میوه‌ ای، شربت و ترکیبات مخصوص ساخت نوشابه.
33این طبقه کالا مربوط به طبقه‌ بندی بین‌ المللی علائم تجاری و صنعتی مشهور به اتحادیه پاریس است. با اینکه این بند در لیست طبقات کالا در ایران ذکر شده است، ثبت برند برای این محصولات در ایران امکان‌ پذیر نیست.
34تنباکو، لوازم تدخین، کبریت.

لیست طبقات خدمات

35تبلیغات، مدیریت تجاری، امور اداری تجارت، کارهای دفتری و اداری.
36بیمه، امور مالی، امور مربوط به معاملات املاک و مستغلات.
37ساختمان‌ سازی، تعمیر و بازسازی، خدمات نصب.
38مخابرات از راه دور.
39حمل و نقل، بسته‌ بندی و نگهداری کالاها، تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرت‌ ها.
40بهسازی و عمل‌ آوری مواد.
41آموزش و پرورش، دوره‌ های کارآموزی و تعلیمی، تفریح و سرگرمی، فعالیت‌ های ورزشی و فرهنگی.
42خدمات علمی و فناوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه، خدمات تجزیه و تحلیل و تحقیقات صنعتی، طراحی و توسعه نرم‌ افزار و سخت‌ افزارهای رایانه‌ ای.
43خدمات عرضه اغذیه و نوشابه، تأمین مسکن و محل اقامت موقت.
44خدمات پزشکی، خدمات دامپزشکی، مراقبت‌ های بهداشتی و زیبایی برای انسان‌ ها یا حیوانات، خدمات کشاورزی، باغداری و جنگلداری.
45خدمات شخصی یا اجتماعی که توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می‌ شوند؛ خدمات امنیتی برای محافظت از افراد، اموال و دارایی‌ ها، خدمات حقوقی.

طبقه بندی علائم تجاری براساس شهرت

معمولیعلائمی که معرف کالاها و خدماتی معینی در بازار باشند ولی نتوانسته اند شهرت و معروفیت لازم را در بین مصرف کنندگان بدست بیاورند.
مشهوراین علائم از نظر عموم شناخته شده هستند.
معروفاین علائم تنها در بین آن دسته از مردم که کالاها و خدمات به آن ها عرضه می شود،‌ شناخته شده هستند.

نظرات خود را برایمان بنویسید