فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ثبت شرکت بدون مالیات | چه شرکتی ثبت کنیم که مالیات نداشته باشد؟

ثبت شرکت بدون مالیات ممکن است برای همه افراد ایده آل باشد. اما باید گفت که هر فردی برای استفاده از امکانات رفاهی جامعه خود ملزم به پرداخت پولی تحت عنوان مالیات است. این مالیات شامل شرکت ها نیز می شود و پس از آن که یک شرکت ثبت شود باید طبق قوانین سالانه مالیات را پرداخت کند و در غیر این صورت جریمه خواهد شد. آنچه در این مطلب می خوانید اطلاعاتی راجع به انواع مالیات شرکت ها و ثبت شرکت بدون مالیات است. پس همراه ما باشید تا با این مراحل آشنا شوید.

پادکست

مالیات چیست و به چند دسته تقسیم می شود؟  آیا ثبت شرکت بدون مالیات امکان پذیر است؟

به زبان ساده مالیات را می توان این گونه تعریف کرد: پولی که از جانب مردم برای تامین هزینه های عمومی و امکانات کشور به دولت پرداخت می شود.

پرداخت مالیات که بلاعوض است و از جانب دولت بازپرداخت نمی شود برای دولت ها نوعی روش درآمد زایی است اما میزان پرداخت مالیات هر فرد متغیر است و بر اساس قانون هر کشور تعیین می شود. این مالیات خود به دو دسته:

 • پرداخت مستقیم
 • پرداخت غیر مستقیم

تقسیم می شود. مالیات مستقیم همان طور که از نامش پیداست هزینه ای است که شما بدون واسطه از درآمد خود مبلغی را به دولت پرداخت  می کنید. اما در مقابل مالیات غیر مستقیم است که به واسطه افراد به دولت پرداخت می شود. نمونه بارز این روش پرداختی، زمانی است که شما برای خرید کالایی به فروشگاه رفته و مالیات بر ارزش افزوده را همراه قیمت کالا پرداخت می کنید. در حقیقت با خرید یک محصول علاوه بر مالیات مستقیم خود که از درآمدتان است مبلغی را نیز به عنوان مالیات غیر مستقیم و به واسطه خرید کالا به دولت پرداخت خواهید کرد.

مالیات مستقیم در ایران شامل ثبت شرکت ها نیز می شود و اگر فردی از چند شرکت کسب درآمد داشته باشد باید مالیات بر درآمد آن را به دولت پرداخت کند. همچنین مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی نیز پس از ثبت شرکت ها درنظر گرفته می شود و شما باید به دولت پرداخت کنید.

ثبت شرکت بدون مالیات

به طور کلی مالیات مستقیم شامل موارد زیر می شود:

 • مالیات بر درآمد که مستقیما از درآمد اشخاص مطالبه می شود و به دسته های مختلفی چون موارد زیر تقسیم می شود:
 • مالیات بر درآمد املاک
 • مشاغل
 • کشاورزی
 • اشخاص حقوقی
 • اتفاقی
 • مالیات بر دارایی که از دارایی های فرد مطالبه می شود و شامل موارد زیر است:
 • حق ارث
 • حق تمبر
 • مالیات اراضی

مالیات غیر مستقیم که پیش از این به توضیح آن پرداختیم به دو دسته:

 • مالیات بر واردات کالا
 • مالیات بر حسب معاملات

تقسیم می شود. روی صحبت ما مالیات مستقیم اشخاص حقوقی است که چگونه می توان ثبت شرکت بدون مالیات انجام داد. آیا شرکت هایی مستثنی هستند یا خیر؟ پس ادامه را از دست ندهید.

همچنین بخوانید : آیا ثبت شرکت بدون کارت پایان خدمت امکان پذیر است؟

ثبت شرکت بدون پرداخت مالیات

چه شرکتی را می توان ثبت کرد که از پرداخت مالیات معاف شد؟

طبق قانون کشور، بیشتر شرکت ها و موسسات که فعالیت تجاری دارند و مراحل ثبت را طی می کنند مشمول پرداخت مالیات بر درآمد می شوند. این شرکت ها باید شماره ثبت و شناسه ملی داشته باشند. شما بلافاصله پس از طی کردن مراحل ثبت شرکت باید در راستای تایید حوزه مالیاتی خود اقدام کنید تا مشمول پرداخت جریمه نشوید و این کار دارا بودن کد اقتصادی را می طلبد. لازه به ذکر است که کد اقتصادی نشان دهنده این است که شما پرونده مالی در حوزه مالیاتی خود دارید و در اصل یکی از اساسی ترین کارهایی که بعد از ثبت شرکت باید انجام دهید دریافت کد اقتصادی است و بدون آن عملا انجام بسیاری از کارها غیر ممکن خواهد بود.

در حقیقت می توان گفت نوع شرکت شما هیچ  تاثیری در پرداخت مالیات ندارد و آنچه برای دارایی اهمیت دارد نوع فعالیت و عملکرد شما طی سال مالی یا به عبارتی میزان سود خالص شما می باشد.

در حقیقت برخی از شرکت ها با ارئه مدارک که شامل لوایح خاصی نیز می شود می توانند ثبت شرکت بدون مالیات داشته باشند. موسسات و شرکت های غیر تجاری که فعالیت عوام پسندانه دارند و سودی نصیب شان نمی شود می توانند از پرداخت مالیات معاف شوند. برخی از این شرکت ها به شرح زیر هستند:

 • شرکت هایی که در زمینه کشاورزی فعالیت دارند و درآمدشان از طریق دامداری، صیادی و ماهی گیری، باغات و باغستان ها، پرورش ماهی و … به دست می آید.
 • شرکت های تعاونی و در قالب سهامی عام
 • شرکت های فعال در زمینه ایران گردی و جهان گردی که پروانه کسب آن ها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد باشد
 • شرکت های تعاونی در حوزه آبریز تهران که با حداکثر 50 نفر مشغول به فعالیت هستند
 • شرکت های فعال در حوزه امور انتشاراتی و مطبوعاتی
 • شرکت های فعال در مناطق آزاد که تنها تا 20 سال پس از زمان تاسیس معاف از پرداخت مالیات هستند.

همچنین بخوانید : ثبت شرکت کشاورزی 

حال اگر شرکتی که ثبت کردیم فعالیتی ندارد پرداخت مالیات آن چگونه است؟

یکی از مواردی که باعث می شود نگرانی از تاسیس یک شرکت داشته باشید مالیاتی است که دولت در قبال آن از شما دریافت می کند. ولی اصلا جای نگرانی وجود ندارد زیرا مالیات به درآمد یک شررکت تعلق می گیرد. در نتیجه شرکتی که چندین سال هم فعالیتی نداشته باشد تا زمانی که خدماتی را ارائه ندهد هیچ گونه مالیاتی بدان تعلق نمی گیرد.

در پاسخ به این سوال نیز باید گفت که اگر کسب و کاری دارید که مدتیست فعالیتی در آن صورت نگرفته است باید مراتب عدم فعالیت خود را به اطلاع حوزه مالیاتی خود برسانید. توجه کنید که متاسفانه عدم اطلاع اکثر مدیران شرکت ها و یا صاحبان مشاغل از این موضوع، موجبات متحمل شدن ضرر و زیان های زیادی را برای ایشان ایجاد می نماید.

طبق ماده 184 قانون مالیات های مستقیم، کلیه  ادارات ثبت موظف هستند تا در پایان هر ماه لیست شرکت ها و موسساتی که ثبت شده اند را به اداره امور مالیاتی محل اقامت موسسه ارسال کنند. اما اگر از زمان ثبت تا هر زمانی که شرکت فاقد فعالیت بود، مراتب باید طی نامه ای کتبی با سربرگ شرکت و مهر و امضاء به واحد مالیاتی مربوطه اطلاع داده شود.

 

سخن پایانی

در مطلبی که خواندید مفصل اطلاعاتی در خصوص ثبت شرکت بدون مالیات بیان شد. گفتیم که پس از ثبت شرکت اگر فعالیتی در شرکت صورت نگرفت لازم است مراتب را به حوزه مالیاتی خود اطلاع دهید تا مشمول جریمه نشوید. همچنین توجه کنید اگر شرکت حتی پلمپ نیز شود مراتب آن باید اطلاع داده شود. در نهایت اینکه مالیاتی که برای هر شرکت تعیین می شود بسته به میزان سود خالص و نوع فعالیت آن دارد. شما برای ثبت شرکت باید دارای شرایط و مدارکی باشید. همچنین برای ثبت شرکت بدون مالیات نیز باید شرایطی داشته باشید که در فوق بدان اشاره کردیم.

نظرات خود را برایمان بنویسید