فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تکالیف یک تاجر حرفه ای

تکالیف یک تاجر حرفه ای

به چه شخصی تاجر می گویند؟ تاجر حرفه ای چه تاجری است؟ با رعایت چه نکاتی می توانیم یک تاجر حرفه ای شویم؟ تفاوت دفتر ثبت تجارتی و دفاتر تجاری چیست؟

در مطلب پیش رو قصد داریم تا به بیان نکاتی بپردازیم که با رعایت و انجام آنها یک تاجر عادی به تاجر حرفه ای تبدیل شده و در نهایت منجر به تمایز آن تاجر نسبت به سایرین می شود. امور مذکور حاصل بررسی چند صد پرونده و مشاوره و صحبت حضوری و غیر حضوری با چند صد تاجر است و همگی در کنار هم از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. لازم به ذکر است که موسسه کاف در تمامی موارد ذیل به نحو شایسته امور شما را انجام می دهد و از ابتدا تا انتهای مسیر همراه شما خواهد بود و حتی برای سهولت در کار شما، موسسه این امکان را فراهم کرده است که بتوانید به صورت آنلاین و غیر حضوری امور خود را انجام بدهید!

مقدمه

تاجر شخصی است که شغل معمولی خود را معاملات تجارتی با دیگران قرار می دهد؛ ولی انجام معاملات تجاری و فعالیت های تجاری مصرح در قانون تجارت تنها باعث می شود که شما به یک تاجر آماتور تبدیل شوید و شما تاجر حرفه ای محسوب نمی شوید. این  در حالی است که دنیای امروزی به سمت حرفه ای شدن پیش می رود و تمامی اشخاص در هر طبقه ای که فعالیت دارند باید به صورت حرفه ای کار کنند تا در آینده دچار مشکلات حقوقی و غیر حقوقی نشوند.

به دلیل این که اغلب اشخاص حقیقی و حقوقی که به کاف مراجعه می کنند و یا از خدمات آنلاین و تلفنی کاف بهره می برند تاجران هستند، حرفه ای عمل کردن این تاجران عزیز جزء سیاست گذاری های موسسه کاف است تا در آینده مشکلی متوجه شان نشود. شما هم می توانید حرفه ای باشید و حرفه ای کار کنید! فقط کافیه با شماره 02833242464 تماس بگیرید.

حال سوالی که مطرح می شود این است که انجام چه اعمالی سبب خواهد شد که شما به یک شخص حرفه ای در طبقه فعالیت خود تبدیل شوید؟ و ملاک تفاوت یک شخص عادی از حرفه ای در رعایت و انجام چه مواردی است؟

ثبت نام در دفتر ثبت تجارتی گام اول یک تاجر حرفه ای

با بررسی قوانین و آیین نامه ها  به این مطلب پی می بریم که قانون گذار به ثبت نام تجار و اطلاعاتشان در یک دفتر جداگانه و به صورت مجزا اهمیت داده است و در مواد قانونی این نکته را به تاجران گوشزد کرده است به این صورت که یک دفتر در محل هایی که اداره یا شعبه ثبتی وجود دارد به این منظور تعبیه شده است که تاجرانی که در آن محل ها فعالیت می کنند نام و اطلاعات خودشان را در آن ها به ثبت برسانند و هر شخصی که در ایران اشتغال به تجارت دارد باید نام خود را در این دفاتر به ثبت برساند. به این دفاتر دفتر ثبت تجارتی می گویند و همه تاجران به جز کسبه، مکلف به ثبت نام خود در این دفاتر هستند.  اگرچه این دفاتر به صورت محلی تعبیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد ولی از لحاظ کاربردی بهتر است که علاوه بر وجود این دفاتر در هر محل، یک دفتر ثبت تجارتی که نام تمامی تاجران در آن ثبت می شود نیز در نظر گرفته شود تا اطلاعات تمامی تاجرانی که در ایران فعالیت می کنند در آن ثبت شود.

درج شماره ثبت در تمام اوراق تجاری دومین مرحله برای تاجر حرفه ای شدن

پس از ثبت نام در دفاتر تجارتی، تاجر باید در تمام اوراق تجاری خود شماره ثبت خود را تصریح کند. نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که ثبت نام در دفتر تجارتی دلیل تاجر بودن نیست و صرفاً یک اماره قضایی در مورد تاجر بودن است. قانون گذار یک ضمانت اجرا در خصوص عدم ثبت یا درج نکردن شماره ثبت در اوراق تجاری پیش بینی کرده است و آن هم عبارت است از جزای نقدی از دویست تا دو هزار ریال.

نکته قابل توجه در این خصوص این است که مدت هاست قواعد مربوط به ثبت دفتر تجارتی متروک و مسکوت مانده و در عمل، قدرت اجرایی خود را از دست داده است! شاید بتوان ضمانت اجرای ضعیف آن را از جمله دلایل این امر شمرد که البته باید توجه کرد که این ضمانت اجرا برای سال 1311 در نظر گرفته شده است که در زمان خود ضمانت اجرای خوبی بوده است.

نگهداری دفتر ثبت تجارتی برای تجار

وظیفه نگهداری این دفتر در تهران بر عهده دایره ثبت شرکت هاست و در شهرستان ها بر عهده ادارت ثبت است.

تنظیم دفاتر تجاری مرحله ای مهم برای یک تاجر حرفه ای

با توجه به قانون تجارت هر تاجری باید 4 دفتر داشته باشد:

1-دفتر روزنامه: دفتری است که تاجر باید همه روزه مطالبات و دیون و داد و ستد تجارتی و معاملات راجع به اوراق تجارتی از قبیل خرید و فروش و ظهر نویسی و به طور کلی جمیع واردات و صادرات تجارتی خود را به هر اسم و رسمی که باشد و حتی وجوهی را که برای مخارج شخصی خود برداشت می کند در آن دفتر ثبت نماید.

2-دفتر کل: دفتری است که تاجر باید کلیه معاملات را حداقل هفته ای یک مرتبه از دفتر روزنامه  استخراج و انواع مختلفه آن را جدا کرده و هر نوعی را در صفحه مخصوص آن به ثبت برساند.

3-دفتر دارایی: دفتری است که تاجر باید هر سال صورت جامعی از کلیه دارایی منقول و غیرمنقول و دیون و مطالبات سال گذشته خود را به ریز ترتیب داده و در آن دفتر ثبت و امضا نماید و این کار را باید تا پانزدهم فروردین سال بعد انجام دهد.

4-دفتر کپیه: دفتری است که تاجر باید کلیه مراسلات و مخابرات و صورت حساب های صادره خود در آن تاریخ را ثبت نماید.

ثبت در دفتر کپیه زمان خاصی ندارد و هر وقت نامه یا صورت حسابی (مثل فاکتور فروش) صادر شد باید در دفتر کپیه ثبت شود. مکاتبات وارده در دفتر کپیه ثبت نمی شود و مطابق تبصره 10 باید به ترتیب تاریخ ورود مرتب نموده و در لفاف مخصوصی نگهداری شود. هم چنین ذفتر کپیه تنها دفتری از دفاتر فوق است که نیازی به امضای مامور وزارت دادگستری ندارد.

طریقه نگهداری دفاتر حرکت نهایی تجار حرفه ای

دفاتر فوق باید عاری از هر گونه تراشیدگی، حک کردن، جای سفید گذاشتن بین سطور یا نوشتن بین سطور باشند و هم چنین باید تا 10 سال پس از پایان سال نگهداری شوند و تمامی دفاتر فوق به استثنای دفتر کپیه باید به امضای نماینده وزیر عدلیه (وزارت دادگستری کنونی) برسد.

چرا طریقه نگهداری دفاتر برای تجار اهمیت دارد؟

ضمانت اجرای کیفری تاجرانی که اقدام به تهیه و تنظیم دفاتر تجاری نکنند از مبلغ دویست تا ده هزار ریال جریم می شوند و چنانچه در آینده دچار ورشکستگی شوند، ورشکستگی آن ها از نوع ورشکستگی به تقصیر خواهد بود.

هم چنین این افراد مشمول جرم مالیاتی خواهند شد و حسب مورد به مجازات های درجه شش محکوم می گردند در مقابل افرادی که اقدام به تنظیم به مرتب این دفاتر کنند از مزایای مالیاتی نیز بهره مند خواهند شد.

نتیجه گیری

تنظیم و داشتن دفاتر تجاری یا دفاتر پلمپ از تکالیف یک تاجر برای حرفه ای شدن است و تجار باید این دفاتر را تهیه کنند و نزد خود نگه دارند. داشتن و تنظیم مرتب این دفاتر سبب بهره مند شدن تجار از مزایای مالیاتی خواهد شد و این همه آن چیزی است که شما برای تجارت حرفه ای خود به آن نیاز دارید!

نظرات خود را برایمان بنویسید