فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نحوه استعلام شماره ثبت شرکت به همراه روش های مختلف

شماره ثبت شرکت چیست؟

شماره ثبت شرکت یک شماره یکتا برای شرکت شماست که از سازمان ثبت شرکت ها و گاها سازمان ثبت اسناد صادر می شود. در واقع شرکت شما از این پس با این شماره شناخته شده و امور ثبتی و حقوقی شما نیز تنها با این شماره پیگیری خواهد شد. همچنین این شماره برای گرفتن استعلام شرکت نیز کاربرد دارد. شماره ثبت شرکت تنها به افراد حقوقی تعلق گرفته و طبعا چنین شماره ای برای افراد حقیقی در قانون تعریف نشده است. این شماره حاوی تمام مشخصات شرکت یا شخص حقوقی شماست و سازمان ها و ادارات با استعلام شرکت با شماره ثبت شده می توانند به سوابق یا وضعیت حقوقی آن دسترسی پیدا کنند. از مزایای شماره ثبت شرکت این است که پس از دریافت آن، شرکت شما رسمیت پیدا کرده و از نظر قانونی فعالیت آن شروع می شود.

شماره ثبت شرکت ها چند رقمی است؟

در حال حاضر اگر بخواهید شرکت ثبت کنید، در نهایت یک عدد 6 رقمی را به عنوان شماره ثبت شرکت تان دریافت خواهید کرد. اما بد نیست بدانید که تعداد ارقام شماره ثبت شرکت ها رابطه مستقیمی با طول عمر آن شرکت دارد. به عنوان مثال شرکت های بسیار قدیمی که تاریخ ثبت آنها به سن ما قد نمی دهد، معمولا شماره ثبت سه رقمی دارند و هر چه به زمان حال نزدیکتر می شویم تعداد این ارقام نیز بیشتر می شود.

مشخصات کلی شماره ثبت شرکت

همانطور که گفتیم شماره ثبت شرکت یکتا و غیرقابل تغییر است. دقیقا مثل کدملی شما و تا زمانی که شرکت شما شماره ثبت نداشته باشد غیر مجاز محسوب شده و در صورت پیگیری مراجع مربوطه دچار مشکل خواهید شد. در واقع این مراجع با در دست داشتن لیست شرکت های ثبت شده می توانند به قانونی بودن فعالیت شرکت شما پی ببرند. علاوه بر این ها شماره ثبت شرکت شما حاوی تمام اطلاعات ثبتی شرکت است. مشخصات کلی شماره ثبت شرکت به عنوان مثال نام صاحب شرکت، زمینه فعالیت، میزان سرمایه اولیه و اسامی شرکای شرکت تنها جزئی از این اطلاعات هستند. بنابراین مهمترین پارامتر شرکت شما از نظر مراجع ثبتی و سازمان های مربوطه، شماره ثبت شرکت است که تا زمان فعالیت و دایر بودن شرکت این شماره معتبر خواهد بود.

مزایای استعلام شماره ثبت شرکت

استعلام شرکت با شماره ثبت آن انجام می شود. شاید فکر کنید که شماره ثبت شرکت چه مزایایی خواهد داشت و به چه دردی می خورد. تصور کنید می خواهید یک شرکت را با تمام تجهیزات و دستگاه های موجود در آن خریداری کنید. سوال اولی که پیش می آید این است که آیا اصلا این شرکت وجود خارجی دارد یا نه. در واقع اگر این شرکت ثبت نشده باشد ولو اینکه هزاران کارمند و میلیاردها تومن تجهیزات داشته باشد، باز هم غیرقانونی بوده یا ممکن است چند ماه پیش این شرکت منحل شده باشد. اما با در دست داشتن شماره ثبت شرکت و استعلام شناسه ملی ثبت شرکت ها براحتی می توانید ببینید که این شرکت در چه سالی و توسط چه کسانی تاسیس شده است. آیا در حال حاضر فعال است یا خیر. آیا به سازمان های دولتی بدهی دارد یا حساب های آن بروز است. به این اطلاعات مهم و مفید، زمینه فعالیت شرکت و بررسی محل فعلی شرکت را نیز اضافه کنید. بنابراین شما با آگاهی از نحوه استعلام شماره ثبت شرکت که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم می توانید به چنین اطلاعات مهمی دسترسی پیدا کنید.

نکاتی جهت جستجو در اطلاعات سامانه تخصیص شناسه ملی اشخاص حقوقی

اگر نیاز دارید که اطلاعات شخص حقوقی را بررسی کنید کافی است تا وارد سامانه تخصیص شناسه ملی اشخاص حقوقی شده و با درج نام شخصیت حقوقی یا شماره ثبت آن اطلاعاتی از قبیل نام شخصیت، سازمان ثبت کننده و شناسه ملی ایشان را دریافت کنید. علاوه بر این نکات دیگری برای استفاده از سامانه تخصیص شناسه ملی اشخاص حقوقی وجود دارد که در لیست زیر به آنها اشاره می کنیم: • اطلاعات مربوط به شرکت های ثبت شده و موسسات غیر تجاری بصورت کامل در این سامانه وجود دارد. • این سامانه بصورت 24 ساعته در حال بروزرسانی است و اطلاعات دریافتی از آن بروز و قابل اعتماد هستند. • برای اینکه به اطلاعات شخص حقوقی موردنظر دسترسی پیدا کنید، حداقل یکی از این سه مورد را باید داشته باشید: نام شخص، شماره ثبت یا شناسه ملی. • اگر نیاز به دریافت اطلاعات مربوط به یک شرکت دارید، فیلد محل جغرافیایی و تاریخ ثبت را خالی بگذارید. • برای دریافت جزئیات و اطلاعات بیشتر از شخص حقوقی یا شرکت می تواند روی شماره شناسه ملی کلیک کنید. • همچنین می توانید اشخاص حقوقی را به تفکیک سازمان ثبت کننده نیز جستجو کنید.

دلایل استعلام ثبت شرکت

استعلام نام شرکت های ثبت شده می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. همانطور که قبلا گفتیم برای عقد قراردادهای تجاری با اشخاص حقوقی یا شرکت های مختلف نیاز است که با استعلام شرکت ثبت شده اطلاعات لازم را به دست آورید و نسبت به آن اطمینان حاصل کنید. در حال حاضر با الکترونیکی شدن روش استعلام ثبت شرکت ها، انجام این امر ضروری بسیار ساده شده است. برای اینکار کافی است به سامانه مربوطه مراجعه کرده و استعلام ثبت شرکت را دریافت کنید.

سامانه استعلام شماره ثبت شرکت ها

در حال حاضر 3 سامانه فعال برای استعلام ثبت شرکت ها وجود دارد که با استفاده از هر کدام می توانید شماره ثبت شرکت را استعلام کرده و اطلاعات مورد نیاز را بدست آورید. در ادامه این روش ها را معرفی می کنیم.

روش های استعلام ثبت شرکت

1. به آدرس irsherkat.ssaa.ir مراجعه کرده و تیک پذیرش درخواست تأسیس شخصیت حقوقی را فعال کنید. سپس نوع شخصیت حقوقی را انتخاب کنید و تا انتها مراحل را ادامه دهید. 2. به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به آدرس ilenc.ssaa.ir مراجعه کرده و با وارد کردن شناسه ملی شخصیت حقوقی یا شماره ثبت شخصیت یا نام شخصیت و در نهایت تصویر امنیتی، ثبت اشخاص حقوقی یا شرکت ها را استعلام بگیرید. 3. به سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به آدرس rrk.ir مراجعه کرده و با تکمیل گزینه های مربوطه مثل شماره ملی و نام موسسات حقوقی ثبت شده اطلاعات لازم را دریافت کنید.

از استعلام ثبت شرکت ها چه اطلاعاتی بدست می آید؟

پس از اینکه شماره ثبت شرکت را استعلام کنید، اطلاعات کاملی را دریافت خواهید کرد که در لیست زیر به آنها اشاره می کنیم: 1. نام و نام خانوادگی شخصیت حقوقی 2. شناسه یا شماره ملی شخصیت حقوقی 3. مرجع ثبت کننده شخصیت حقوقی 4. تاریخ تاسیس شخصیت حقوقی 5. نوع شخصیت حقوقی (سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود و …) 6. شماره ثبت شخصیت حقوقی 7. اداره کل و واحد ثبت کننده شخصیت حقوقی 8. وضعیت شخصیت حقوقی (فعال، منحل شده و …) 9. محل اقامت قانونی و کدپستی شخصیت حقوقی 10. تاریخ آخرین بروزرسانی اعمال شده ( ثبت آخرین تغییرات شرکت و …) دقت کنید که کدپستی و محل اقامت قانونی که در این صفحه مشاهده خواهید کرد مربوط به اطلاعاتی است که هنگام ثبت شرکت اعلام شده، بنابراین برای پیدا کردن محل اقامت فعلی شخصیت حقوقی یا شرکت باید با اطلاعات موجود در این برگه به سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به آدرس rrk.ir مراجعه کرده و بقیه مراحل را از آنجا پیگیری کنید. نحوه استعلام شماره ثبت شرکت

نحوه استعلام شماره ثبت شرکت

نحوه استعلام شماره ثبت شرکت سوالی است که برای بسیاری از افراد پیش می آید. برای اینکه بتوانید این شماره را استعلام بگیرید کافی است وارد یکی از سایت های گفته شده بشوید و مراحل زیر را دنبال کنید: • ما سایت ilenc.ssaa.ir را انتخاب می کنیم. پس از اینکه وارد این سایت شدید، لازم است یکی از 3 فیلد مربوطه را پر کنید. • بر اساس اطلاعاتی که دارید حداقل یکی از موارد شناسه ملی، شماره ثبت یا نام شخصیت را وارد می کنید. • تصویر امنیتی را در کادر مربوطه وارد کرده و گزینه جستجو را می زنید. • پس از جستجو، این موارد به شما نمایش داده می شود: شناسه ملی، شماره ثبت، نام شخصیت حقوقی، نوع شخصیت، سازمان ثبت کننده و وضعیت. • اگر نام شرکت را بطور کامل وارد نکنید، تمام شرکت هایی که کلمه وارد شده را در عبارت نام شرکت خود داشته باشند برای شما ظاهر می شود و باید از بین موارد موجود شرکت مورد نظر را انتخاب کنید. • پس از کلیک بر روی شرکت مورد نظر تمام اطلاعات گفته شده بصورت برگه چاپی در اختیار شما قرار می گیرد که می توانید آن را ذخیره یا چاپ کنید.

آیا امکان تغییر شماره ثبت شرکت وجود دارد؟

تغییر شماره ثبت شرکت در حالت کلی و به دلخواه غیرممکن است. اما در بعضی حالات خاص شماره ثبت شرکت می تواند تغییر کند که البته این اتفاق از سمت شرکت نخواهد بود. در مواردی که آدرس شرکت ثبت شده از حوزه مرجع ثبت کننده خارج شود و تغییر آدرس گزارش داده شود، شرکت بصورت خودکار وارد حوزه مرجع ثبت کننده جدید شده و یک شماره ثبت جدید برای آن صادر می شود. البته تمام اطلاعات مربوط به شرکت و مجوزهای آن محفوظ باقیمانده و فقط شماره ثبت آن تغییر خواهد کرد. بد نیست بدانید که شناسه ملی هر شرکت با تغییر شماره ثبت، عوض نمی شود و از ابتدا تا انحلال شرکت این شناسه ملی ثابت است.

یک پاسخ

نظرات خود را برایمان بنویسید