فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

استعلام اعتبار کارت بازرگانی | نحوه استعلام کارت بازرگانی

بر طبق قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده‌ی آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می‌توانند اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. این تجارت برون مرزی از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد. یعنی چی؟ یعنی ورود و صدور کالا برای کلیه تجار آزاد نیست و فقط بازرگانانی می‌توانند اقدام به ورود و صدور کالا کنند که دارای کارت بازرگانی باشند. بنابراین شما پیش از شریک شدن با یک بازرگان یا تصمیم به واردات نیاز دارید تا استعلام اعتبار کارت بازرگانی شخص یا خودتان را بگیرید. برای دریافت کارت بازرگانی اصولاً بازرگان باید مؤسسه‌ی خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده و دارای دفاتر پلمپ شده‌ی تجارتی باشد و عضویت اتاق بازرگانی محل خود را نیز قبول کرده باشند.

استعلام کارت عضویت بازرگانی

استعلام اعتبار کارت عضویت بازرگانی، با مراجعه به پورتال خدمات الکترونیکی و بخش استعلام اعتبار عضویت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران امکان پذیر است.

برای استعلام کارت عضویت اتاق بازرگانی شماره کارت و شماره ملی دارنده کارت بازرگانی امکان پذیر کافیست.

انجام فعالیت تجاری در هر یک از عرصه‌های تجارت، نیاز به اخذ مجوز یا مجموعه‌ای از مجوزها از مراجع ذیربط دارد که عدم اخذ آن، گاه مانع فعالیت تجاری اشخاص بوده و گاهی، آن‌ها را با ضمانت اجراهای حقوق و کیفری مواجه می‌سازد.

یکی از این مجوزهای قانونی برای انجام واردات و صادرات و انجام تجارت در عرصه خارجی ، کارت بازرگانی است.

این کارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران صادر می‌شود.

اعتبار این کارت موقت است و پس از گذشت مدت اعتبار، لازم است که تمدید شود.

بنابراین اولین قدم، اقدام به استعلام اعتبار کارت عضویت بازرگانی فردی است که قصد تجارت با او را دارید.

نحوه استعلام اعتبار کارت عضویت بازرگانی مطابق ماده 3 قانون مقررات واردات و صادرات مصوب 1372 به صورت زیر است:

کلیه اشخاصی که به کار صادرات و واردات اشتغال دارند و شرایط دریافت کارت بازرگانی را داشته، مم به اخذ کارت بازرگانی می‌باشند.

کارت بازرگانی که مرجع صدور آن، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بوده، اجازه تجارت خارجی را به اشخاص اعطا می‌کند.

اعتبار کارت بازرگانی، در اولین مرتبه صدور، یک سال است.

اگر کارت بازرگانی متعلق به یک فرد، برای سه دوره یک ساله، تمدید گردد، دارنده کارت، حق تمدید آن را برای دوره دو ساله و سه ساله خواهد داشت.

در صورت تمدید اعتبار کارت برای سه دوره تاریخی سه ساله، امکان تمدید آن برای یک دوره پنج ساله برای دارنده کارت فراهم است.

گاهی این امکان وجود دارد که خود دارنده کارت بازرگانی نیز در مواردی از اعتبار کارت خود مطمئن نباشد و نیاز به پیگیری اعتبار کارت عضویت بازرگانی داشته باشد.

نحوه‌ی دریافت استعلام مالیاتی کارت بازرگانی

لازم است کارت بازرگانی در تاریخ‌های مشخص تمدید شود و تمدید اعتبار آن، نیاز استعلام وضعیت مالیاتی دارنده آن می‌باشد.

استعلام مالیاتی کارت عضویت بازرگانی به موجب ماده 6 قانون مالیات های مستقیم به صورت زیر است:

صدور یا تجدید یا تمدید کارت بازرگانی و پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی یا حقوقی از طرف مراجع صلاحیت دار منوط به ارائه گواهی از اداره امور مالیاتی ذی ربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده می‌باشد

و در صورت عدم رعایت این حکم مسئولان امر نسبت به پرداخت مالیات های مزبور با مودی مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

نکات مورد توجه برای استعلام مالیاتی که باید مورد توجه قرار گیرد:

1- صدور گواهی مالیاتی موضوع ماده 6 قانون مالیات‌های مستقیم تنها با استعلام اتاق بازرگانی انجام شده و بنابراین متقاضیان صدور یا تمدید کارت بازرگانی نمی‌توانند شخصا درخواست صدور گواهی ماده مذکور را به واحد مالیاتی مربوطه ارائه دهند.

2- برای صدور گواهی مالیاتی لازم است که مودی مالیاتی نه تنها در پرونده مالیاتی مرتبط با کارت بازرگانی، فاقد بدهی باشد، بلکه باید در هیچ یک از پرونده‌های مالیاتی دیگر در هر موضوعی، بدهی به اداره مالیات نداشته باشد.

3- پیش شرط صدور گواهی مالیاتی، تکمیل بودن ثبت نام کد اقتصادی در سامانه مالیات است. بنابراین پیش از هر گونه اقدام، لازم است که متقاضی، با مراجعه به سامانه مالیات به نشانی tax.gov.ir مراحل ثبت نام خود را کامل نموده و به وضعیت 45 برسد.

4- پس از صدور گواهی مالیاتی، در قسمت مشخصات کامل متقاضی در کارتابل وی در سایت اتاق بازرگانی، با انتخاب گزینه نمایش اطلاعات مالیات، می‌توان وضعیت مالیاتی درخواست کننده کارت بازرگانی را مطابق تصویر زیر مشاهده نمود.

راهنمای استعلام کارت بازرگانی

برای تسهیل نحوه استعلام اعتبار کارت عضویت بازرگانی، اتاق بازرگانی، اقدام به راه اندازی سامانه ای تحت عنوان سامانه استعلام اعتبار عضویت نموده که این امکان را به فعالین عرصه تجارت خارجی می‌دهد

تا با وارد کردن اطلاعات لازم، اعتبار کارت عضویت بازرگانی خود و افرادی دیگری را که به امر صادرات و واردات اشتغال دارند را استعلام کنند.

برای همین تنها کافیست شما به این سامانه مراجعه کنید.

نحوه استعلام اعتبار کارت عضویت بازرگانی

1. به منظور استعلام اعتبار کارت عضویت بازرگانی به پورتال خدمات الکترونیکی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مراجعه کنید.

2. بر روی برگه سامانه‌های خدماتی کلیک کنید تا منوی مربوطه به شما نشان داده شود.

3. از منوی باز شده گزینه استعلام اعتبار عضویت را انتخاب کنید.

4. اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و در نهایت استعلام بگیرید.

سایت استعلام اعتبار کارت عضویت اتاق بازرگانی

آدرس سامانه خدمات الکترونیکی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به نشانی chambertrust.ir است که با وارد کردن آن در مرورگر دستگاه خود می‌توانید وارد صفحه اصلی سایت شوید.

اطلاعات مورد نیاز برای استعلام اعتبار کارت عضویت بازرگانی

برای استعلام اعتبار کارت عضویت بازرگانی شما تنها به شماره ملی یا شماره عضویت کارت بازرگانی نیاز دارید.

نظرات خود را برایمان بنویسید