فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مسائل حقوقی کسب و کارهای کوچک ، خرد و خانگی

همه دوست دارند که به موفقیت و سود دست پیدا کنند. بسیاری از مشاغل هستند که در ابتدا به عنوان یکی از کسب و کارهای کوچک یا استارتاپ و براساس دوستی، رفاقت و یا روابط فامیلی شکل می‌ گیرند. این مدل شکل گیری سبب می‌ شود تا افراد گمان کنند نیازی نیست تا اطلاعات حقوقی در این زمینه داشته باشند و یا کار را به صورت اصولی پیش ببرند.
باید بدانید این فکر کاملاً اشتباه است. ممکن است شخص یا اشخاصی از کار شما کپی کنند یا یک دعوای ساده کسب و کار شما را به خطر بیندازد. پس اهمیتی ندارد کارتان چقدر کوچک است؛ شما نیاز دارید تا مسائل را به صورت اصولی پیش ببرید.

لزوم توجه به مسائل حقوقی برای کسب و کار های کوچک

رشد روزافزون کسب و کارهای خانگی و خرد ، نیاز به توجه نسبت به آینده‌ ی این نوع کسب و کارها را ایجاد می‌ کند. بنابراین باید به مسائل حقوقی این کسب و کارها پرداخته شود. عدم توجه به مسائل حقوقی در کسب و کارها می‌ تواند مشکلات زیادی را برای کسب و کار و صاحبان آن ایجاد کند. در ابتدای ایجاد کسب و کارهای خانگی یا کوچک، ممکن است بسیاری از امورات به سادگی پیش بروند ولی با گذر زمان و بزرگ شدن کسب و کار، مسائلی حقوقی ریز و درشتی برای صاحبان کسب و کار به وجود خواهد آمد.

ثبت شرکت برای کسب و کارهای کوچک

زمانی که یک کسب و کار کوچک، خرد و خانگی را به راه می اندازید؛ ممکن است اصلاً به موردی مانند ثبت شرکت فکر نکنید. ثبت شرکت یکی از مسائلی است که کسب و کارهای کوچک توجهی به آن ندارند. با گذر زمان و گسترش کسب و کار لزوم به ثبت شرکت بیشتر حس خواهد شد. ثبت شرکت باعث خواهد شد که در آینده‌ ای نه چندان دور یک کسب و کار بتواند مسائل حقوقی پیش آمده بین شرکا را راحت‌ تر حل و فصل کند، با شرکت‌ ها و مؤسسات دولتی و خصوصی عقد قرارداد نماید و کارش را گسترش دهد.

ثبت شرکت برای کسب و کارهای کوچک
ثبت شرکت نیاز به دو یا چند شریک دارد. از انواع شرکت‌ هایی که بیشتر مورد توجه فعالان اقتصادی در ایران می‌ باشد، شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص است. با توجه به نوع فعالیتی که دارید می‌ توانید یکی از این دو شرکت را انتخاب کنید.

ثبت برند برای کسب و کارهای کوچک و خانگی

بعد از ثبت شرکت، یکی دیگر از مسائل مهم و حقوقی برای کسب و کارهای کوچک و خانگی ثبت برند است. ثبت برند چرا الزام دارد؟ با گسترش فعالیت یک کسب و کار، ممکن است افرادی سودجو سعی در تقلید و راه اندازی شرکتی مشابه با آن را داشته باشند. این افراد با کپی برداری از نام، نشان و لوگوی این کسب و کار موفق، دفتری ثبتی را تأسیس و اقدام به جذب مشتری نمایند. در چنین شرایطی اگر شما نام برند خود را به ثبت نرسانده باشید، قادر به شکایت از اینگونه افراد نخواهید بود. پس در نتیجه ثبت برند، علاوه بر اینکه که یک نام را منحصر به شما می‌ کند، مسبب جلوگیری از سوء استفاده‌ های احتمالی اشخاص سودجو خواهد شد.

مالکیت معنوی و کسب‌وکار کوچک

شاید فکر کنید کسب و کارهای کوچک بی‌ تأثیر هستند. ولی بر طبق آمار کسب و کارهای کوچک نقش مهمی در ایجاد اشتغال، رقابت، افزایش تولید، دستیابی به پیشرفت‌ های فنی و به‌ طور کلی بهبود اوضاع اقتصادی کشورها دارند. این کسب و کارهای کوچک برای پابرجا ماندن یا پیشرفت ممکن است نیاز به مشارکت با سایر شرکت‌ های بزرگ داشته باشند. این تعامل اطلاعات با سایر نهادها خطراتی را نیز برای کسب و کارهای کوچک به همراه دارد از جمله این خطرات می‌ توان به افشای اطلاعات و تکنولوژی و سوء استفاده‌ ی رقبا از این اطلاعات اشاره کرد. از آنجایی که سود حاصل از این مشارکت‌ ها بیش از خطرات و معایب آن است، راهکارهایی به منظور مدیریت اموال فکری و کاهش این خطرات وجود دارد:

 1.  ثبت حقوق مالکیت فکری از جمله اختراعات، طرح‌ های صنعتی و علائم تجاری
 2.  تدابیر تکمیلی که بعضی اوقات جایگزین راه‌ حل اول می‌ شوند. مانند:
  • پیچیده کردن فرآورده یا فرآیند تولید به نحوی که امکان کپی کردن از طریق مهندسی معکوس غیرممکن یا دشوار شود.
  • انتشار توصیفی اجمالی در خصوص ایده‌ ی جدید که در این صورت به دلیل جدید نبودن ایده، امکان ثبت آن توسط رقبا وجود ندارد.
  •  برقراری ارتباط با مشتریان، تا به دلیل کیفیت برتر محصولات و رضایت مشتری، مشتریان حاضر به پذیرش محصولات شرکت‌ های رقیب نشوند.
 3. استفاده ترکیبی از روش ثبت حقوق مالکیت فکری و راهکارهای تکمیلی به ویژه محرمانگی، این روش بسیار کارآمد است. زیرا دو روش قبلی را در بر دارد.

مجوز راه‌اندازی مشاغل خانگی

مشاغل خانگی به آن دسته از کسب ‌و کارهایی گفته می‌ شود که توسط اعضای خانواده در فضای مسکونی و بدون ایجاد مزاحمت برای همسایه‌ ها انجام می‌ گیرد. مشاغل خانگی در ایران زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت می‌ کنند. دستورالعمل اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مبنای صدور تمام مجوزهای لازم برای راه‌ اندازی این مجموعه‌ ها است.

شرایط اخذ مجوز راه اندازی مشاغل خانگی

شرایط عمومی اخذ مجوز راه‌ اندازی مشاغل خانگی:

 1. تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 2. کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت از آن (برای متقاضیان مرد)
 3.  اقامت در محل اجرای طرح کسب ‌و کار خانگی (برای افراد مستقل)
 4. حداقل بیست سال سن (برای اشخاص پشتیبان)
 5. نداشتن سابقه کیفری مؤثر (برای افراد پشتیبان)

شرایط اختصاصی اخذ مجوز راه‌ اندازی مشاغل خانگی:

 1.  داشتن توانایی مدیریت به منظور اداره کسب ‌و کار
 2. حداقل پنج سال سابقه کاری مرتبط (برای افراد پشتیبان)
 3.  داشتن ایده و ارائه طرح برای آغاز فعالیت
 4. گواهی آموزش و مهارت در زمینه کاری مورد نظر
 5.  تأمین حداقل بیست درصد از سرمایه اولیه مورد نیاز (برای افراد پشتیبان)
 6. گواهی سلامت (برای متقاضیان رشته‌ های مرتبط به مواد غذایی و بهداشتی)

پشتیبان مشاغل خانگی کیست؟

اشخاص حقیقی یا حقوقی که مسئولیت حمایت از تعدادی از شاغلین خانگی را بر عهده می‌ گیرند. این حمایت و پشتیبانی، تمام فرایند تولید و ارائه خدمات اعم از آموزش، تهیه و توزیع مواد اولیه و ابزار کار مناسب، مشاوره، نوآوری، طراحی و بسته‌ بندی خواهد بود.

مدارک مورد نیاز اخذ مجوز راه‌اندازی مشاغل خانگی:

 1. شناسنامه و کارت ملی اعضا
 2.  کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای آقایان
 3.  گواهی عدم سوء پیشینه (برای اشخاص پشتیبان)
 4.  آخرین مدرک تحصیلی متقاضیان
 5.  گواهی کارت مهارت مرتبط با حوزه کاری مورد تقاضا

مراحل صدور مجوز راه‌اندازی مشاغل خانگی:

 1.  ثبت‌ نام در سامانه مشاغل خانگی کشور
 2.  ارائه درخواست جواز مشاغل خانگی
 3. تحویل مدارک و تکمیل فرم‌ های مربوط
 4. ارائه طرح توجیهی کسب ‌و کار از سوی متقاضی
 5.  ارائه مستندات تأمین سرمایه و سهم آورده متقاضی (برای افراد پشتیبان)
 6.  بررسی درخواست و طرح متقاضی در دستگاه اجرایی (ظرف حداکثر یک هفته)
 7. تأیید طرح و صدور مجوز قانونی مشاغل خانگی در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان

مدت زمان اعتبار مجوز راه اندازی مشاغل خانگی:

مدت اعتبار مجوز مشاغل خانگی ۶۰ ماه (پنج سال) است. این زمان برای رشته‌ های مرتبط با صنایع غذایی و امور فرهنگی و هنری ۲۴ ماه (دو سال) تعیین شده است که می‌توان آن را تمدید کرد.

 

توصیه‌های مالیاتی برای کسب و کارهای کوچک

برای جلوگیری از وارد شدن ضرر به کسب و کارتان، موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 1. توجه به توانایی‌ های مورد نیاز حسابدار مالیاتی برای کسب وکارهای کوچک
 2.  اهمیت هماهنگی اطلاعات ارسالی برای سازمان امور مالیاتی درباره درآمدهای حاصله
 3. نگهداری سوابق مالی کافی
 4. تفکیک حساب‌ های مالی شخصی از حساب‌ های مالی کاری
 5.  اهمیت درک تفاوت میان درآمدهای خالص و ناخالص
 6. مشخص کردن دقیق و درست نوع شرکت تجاری
 7. مدیریت مناسب حقوق و دستمزد پرداختی به کارکنان
 8.  جویا شدن نظر حسابدار یا مشاور مالی درباره طرح و نقشه کاری
 9. استفاده حداکثری از قوانین و مزایای سرمایه گذاری
 10. استفاده از دفاتر پلمپ

جمع بندی و نتیجه گیری

صاحبان کسب و کارهای کوچک گمان می‌کنند نیازی به دانستن مسائل حقوقی ندارند. این افراد تصور می‌کنند خیلی از نکاتی که شرکت‌ ها و مؤسسات ملزم به رعایت آن هستند؛ روی کسب و کارهای کوچک و خانگی تأثیر ندارد. باید این طرز فکر غلط را کنار بگذارید. هر کسب و کاری هر چقدر هم که کوچک، خرد یا خانگی باشد؛ باز هم نیاز به مشخص بودن اهداف و فعالیت‌ هایش دارد.
شما با اخذ مجوز، ثبت کسب و کارتان به عنوان یک شرکت، ثبت برندتان، داشتن دفاتر پلمپ برای مشخص بودن حساب‌ های مالی کسب و کارتان، به راحتی می‌ توانید از مزایای حقوقی و قانونی بهره‌ مند شوید و با این مزیت دست سودجویان و کلاهبرداران را از کسب و کارتان کوتاه کنید.
اهمیت مسائل حقوقی کسب و کارهای کوچک، خرد و خانگی را دست کم نگیرید. اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کرده و در صورت نیاز با متخصصین و مشاوران مشورت کنید.

نظرات خود را برایمان بنویسید