sahami-khas

شرکت سهامی خاص چیست؟ راهنمای جامع ثبت شرکت سهامی خاص

برای افرادی که قصد دارن کسب‌وکار خود را به راه بیندازند و سودای تأسیس شرکت را در سر دارند؛ این سؤال مطرح می‌شود که کدام نوع شرکت بهتر است؟

در این مقاله به یکی از مرسوم‌ترین شرکت‌ها می‌پردازیم. شرایط تأسیس آن را بررسی کرده و مدارک لازم را برایتان لیست‌بندی می‌کنیم. در ادامه با این مقاله همراه باشید تا پاسخ پرسش‌های خود را بیابید.

 

شرکت سهامی خاص

اولین سؤالی که مطرح می‌شود این است که شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن‌ها است. با این تفصیر، شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن منحصراَ به وسیله مؤسسین شرکت تأمین می‌شود.

در شرکت سهامی خاص، مجمع عمومی وجود ندارد و تعداد شرکای آن کمتر از شرکت سهامی عام است. شرکت سهامی ختص مشکلات و تشریفات شرکت‌های سهامی عام را ندارد.

در این گونه شرکت‌ها صدور اعلامیه پذیره‌نویسی وجود ندارد و در بدو امر 35 % از سرمایه باید در حساب مخصوصی سپرده شود.

شرکت‌های سهامی خاص نسبت به شرکت‌های با مسئولیت محدود شرایط سخت‌ری دارند. مثل: تمدید بازرسین که هر یک‌سال یک‌بار و هیئت‌مدیره و مدیران که هر دوسال یک‌بار باید انجام و به اداره ثبت شرکت‌ها در قالب یک صورتجلسه اعلام شود.

 

خصوصیات‌ شرکت‌های سهامی خاص

حال نگاهی به خصوصیت‌های شرکت‌های سهامی خاص بیندازید.

1. در شرکت سهامی خاص، مسئولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن‌ها است.

2. تمام سرمایه آن باید به وسیله مؤسسین شرکت تأمین گردد.

3. سهام شرکت، قابل معامله در بازار بورس نمی‌باشد و نقل و انتقال سهام شرکت، مشروط به موافقت مدیران یا مجامع عمومی صاحبان سهام است.

4. شرکت‌های سهامی خاص نمی‌توانند مبادرت به صدور اوراق قرضه نماید.

5. سرمایه شرکت به هنگام تأسیس نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد.

6. در شرکت سهامی خاص اوراق قرضه قابل انتشار نیست.

7. تعداد مدیران حداقل 3 نفر است.

8. تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد.

9. در نام شرکت باید کلمه ی «خاص» قبل از ذکر نام شرکت و یا بعد از آن بلافاصله اضافه شود و این کلمه در کلیه‌ی نوشتجات شرکت و آگهی‌ها باید رعایت گردد.

برای نام شرکت باید موارد زیر رعایت شود:

• اسامی پیشنهادی قبلاَ ثبت نشده باشد.

• دارای معنا و مفهوم باشد.

• با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد.

• از نام و نام‌خانوادگی و اسامی خاص استفاده نگردد.

• عدد و لاتین نباشد.

• از کلماتی نظیرشاهد، شهید، جانباز، آزاده، اسامی متبرکه، انتظام، نظام، موزه، کیش، نیروی انسانی، اینترنت، کارگشا استفاده نگردد.

• حداقل سه سیلاب داشته باشد.

• شرکت سهامی خاص مجاز به فعالیت در امور مختلف است اما بیشتر در ردیف شرکت‌های بازرگانی و تجاری قرار می‌گیرد، چه موضوع فعالیت آن تجاری باشد و چه غیرتجاری.

در مورد این مطلب هم بخون:   مسائل حقوقی کسب و کارهای کوچک ، خرد و خانگی

 

ثبت شرکت سهامی خاص

اگر شما شرایط را به خوبی بدانید و مدارک لازم را نیز در اختیار داشته باشید؛ ثبت شرکت سهامی خاص کار دشواری نیست. اما مثل هر ثبت شرکت دیگری مراحل پیچیده مخصوص به خود را دارد. بهتر است برای هدر ندادن وقت و هزینه خود، از متخصصین و مشاورین مؤسسه ثبت کاف کمک و راهنمایی بگیرید.

نگاهی به مزایای ثبت شرکت سهامی خاص بیندازید:

• به دلیل تقسیم سرمایه شرکت به سهام، نقل و انتقال سهام (که می‌توانند بی‌نام باشند) به راحتی صورت می‌گیرد.

• یکی دیگر از مزایای تقسیم سرمایه به سهام این است که هر شخصی می‌تواند به اندازه وسع خود اقدام به خرید سهام کند. بدین ترتیب سرمایه‌های کوچک روی هم جمع می‌شوند و زمینه انجام امور تجاری را فراهم می‌کنند.

• اعتبار شرکت‌های سهامی خاص جهت اخذ وام از بانک‌ها، شرکت در مزایده یا مناقصه‌ها و امور تجاری بزرگ از شرکت مسئولیت محدود بیشتر است.

• سهامداران در انتخاب اعضای هیئت‌مدیره نقش دارند.

• هر سهامدار فقط به اندازه سهم خود در شرکت مسئولیت دارد.

 

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

به تک‌تک این شرایط توجه داشته باشید:

1. سرمایه شرکت سهامی خاص به وسیله خود مؤسسین تأمین می‌شود و حق صدور اعلامیه پذیره‌نویسی را ندارند.

2. بازرسین نباید رابطه فامیلی با هیئت‌مدیره داشته باشند.

3. نقل و انتقال سهام شرکت سهامی خاص منوط به اعلام موافقت مجامع عمومی سهامداران شرکت، یعنی موافقت سایر سهامداران می‌باشد.

4. صدور سهام قبل از ثبت شرکت غیرقانونی است و جرم شناخته می‌شود.

5. اعضای هیئت‌مدیره باید حداقل یک سهم داشته باشند.

6. در نام شرکت قبل از اسم شرکت یا بعد از آن کلمه خاص باید اضافه شود و این کلمه در کلیه نوشته‌های شرکت و آگهی‌ها باید رعایت گردد.

7. مسئولیت هر یک از سهامداران در قبال دیون و تعهدات شرکت به مبلغ اسمی سهام وی بستگی دارد.

8. حداقل سرمایه مجاز شرکت سهامی خاص صد هزار تومان است که پرداخت نقدی ۳۵ درصد آن در زمان تأسیس شرکت و بعد از تأیید نام شرکت الزامی است که باید توسط مؤسسین شرکت به یک حساب که نزد یک بانک افتتاح می‌گردد واریز گردد.

 

قوانین شرکت سهامی خاص

شاید فکر کنید دانستن شرایط و در دست داشتن مدارک کافی است. ولی خالی از لطف نیست که تعدادی از قوانین شرکت‌ سهامی خاص را بدانید.

این قوانین به شرح زیر هستند:

• کلیه‌ی شرکت‌های سهامی خاص موظفند یک جلد دفتر سهام جهت ثبت سهام شرکت تهیه نمایند و تغییرات سهام نیز طبق مقررات در آن ثبت گردد.

• یک نسخه از مدارک ضبط و در پرونده‌ی شرکت در بایگانی اداره‌ی ثبت شرکت‌ها نگهداری خواهد شد و یک نسخه ی دیگر از مدارک ممهور به مهر اداره شده و تحویل متقاضی می‌گردد.

• نسخه‌ی دوم آگهی تأسیس جهت درج در روزنامه‌ی کثیرالانتشار شرکت تحویل و نسخه‌ی اول آگهی تایپ شده را جهت درج در روزنامه ی رسمی جمهوری اسلامی ایران تسلیم می‌نماید.

• شرکت‌های سهامی موظفند ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت نسبت به پرداخت مبلغ دو در هزار حق تمبر(با توجه به مبلغ سرمایه) به ادارات دارایی مراجعه نمایند عدم انجام امر مذکور در مهلت مقرر مشمول جریمه می‌شود.

در مورد این مطلب هم بخون:   مهاجرت از طریق ثبت اختراع

• انتخاب مدیرعامل باید با ارسال یک نسخه‌ی صورت جلسه هیئت‌مدیره به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. در عین حال مدیر عامل نمی‌تواند مدیریت‌عامل بیش از یک شرکت را داشته باشد.

• پس از تشکیل و ثبت شرکت سهامی خاص هیئت‌مدیره باید حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ ثبت نسبت به تهیه‌ی دفاتر قانونی شرکت (روزنامه-کل) و پلمپ دفاتر در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها اقدام نماید.

• چنانچه تصمیمات مجامع عمومی شامل یکی از موارد مشروحه‌ی انتخاب مدیران و بازرسان، تصویب ترازنامه، کاهش یا افزایش سرمایه‌ی شرکت و یا هر گونه تغییر در موارد اساسنامه یا انحلال شرکت و نحوه‌ی تصفیه‌ی آن باشد؛

یک نسخه از صورت جلسه‌ی مربوطه جهت ثبت و درج در روزنامه‌ی رسمی به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها تقدیم می‌گردد.

• در صورتی که مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت را منحل نماید، با تعیین روز تصفیه و آدرس محل تصفیه صورت جلسه‌ی انحلال ظرف مدت 5 روز از تاریخ تشکیل مجمع عمومی به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها ارسال می‌شود، تا پس از ثبت در روزنامه‌ی رسمی آگهی شود.

 

نحوه ثبت شرکت سهامی خاص

یک شرکت سهامی خاص زمانی تشکیل شده محسوب می‌شود که مجمع عمومی مؤسسین شرکت، اساسنامه امضا شده، تعهد سرمایه، مدیران و بازرسان منتخب شرکت را مورد تایید قرار دهد.

به عبارتی امضای اساسنامه به معنای تعهد سرمایه‌گذار مؤسس شرکت برای تأمین کلیه سهام و تایید کتبی سمت مدیران و بازرسان شرکت است. با امضای اساسنامه گام اول برای تشکیل شرکت سهامی خاص برداشته می‌شود.

 

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص بسته به نحوه اقدامات خودتان دارد. اگر خودتان اقدام به ثبت شرکت کنید باید هزینه‌هایی نظیر چاپ در روزنامه کثیرالانتشار، هزینه ثبت و هزینه‌های مشابهی را در سامانه پرداخت کنید.

ولی اگر از مؤسسات ثبت کمک بگیرید باید مبلغی به عنوان کارمزد به آن‌ها پرداخت کنید. برای استعلام دقیق این مبالغ می‌توانید از مشاورین مؤسسه ثبت کاف کمک بگیرید.

 

مدت زمان ثبت شرکت سهامی خاص

اگر خودتان تصمیم داشته باشید دست به ثبت شرکت بزنید. ممکن است به خاطر وارد نبودن به این کار زمان زیادی را صرف کنید.

ولی در صورت داشتن تسلط یا کمک از مؤسسات ثبت این پروسه به این صورت است که مدت ثبت شرکت سهامی با احتساب افتتاح حساب و واریز ۳۵ درصد از سرمایه که خود زمانبر می‌باشد در بهترین حالت ۷ روز کاری طول می‌کشد. این زمان تا صدور آگهی تأسیس شرکت است.

بعد از دریافت آگهی تأسیس شرکت سهامی خاص از اداره ثبت شرکت‌ها می‌بایست این آگهی در روزنامه رسمی کشور درج شود که پس از پرداخت هزینه آگهی در سایت روزنامه رسمی حدودا ۴ روز طول می‌کشد تا در روزنامه چاپ شود.

پس در نهایت حدودأ و حداقل ۱۲ روز کاری مدت زمان ثبت شرکت سهامی خاص خواهد بود.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص

۱. دو برگ اظهارنامه شرکت سهامی خاص،تکمیل آن و امضاء ذیل اظهارنامه توسط کلیه‌ی سهامداران

۲. دو جلد اساسنامه شرکت سهامی خاص که ذیل تمام صفحات آن به امضاء کلیه‌ی سهامداران رسیده باشد. اساسنامه باید شامل موارد زیر باشد:

 • نام شرکت
 • موضوع شرکت به طور صریح و منجز
 • مدت شرکت
 • مرکز اصلی شرکت و محل شعب آن، اگر تأسیس شعبه مورد نظر باشد.
 • مبلغ سرمایه‌ی شرکت و تعیین مقدار نقد و غیر نقد آن به تفکیک.
 • تعداد سهام بی‌نام و با‌ نام و مبلغ اسمی آن‌ها، در صورت ایجاد سهام
 • تعیین مبلغ پرداخت شده‌ی هر سهم و نحوه‌ی مطالبه‌ی بقیه‌ی مبلغ اسمی هر سهم و مدتی که ظرف آن باید مطالبه شود که به هر حال از پنج سال متجاوز نخواهد بود.
 • نحوه‌ی انتقال سهام با نام
 • طریقه‌ی تبدیل سهام با نام به سهام بی‌نام و بالعکس
 • در صورت پیش‌بینی امکان صدور اوراق قرضه، ذکر شرایط و ترتیب آن.
 • شرایط و ترتیب افزایش و کاهش سرمایه‌ی شرکت.
در مورد این مطلب هم بخون:   نحوه استعلام شماره ثبت شرکت به همراه روش های مختلف

3. دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی مؤسسین که به امضاء سهامداران و بازرسین رسیده باشد.

4. دو نسخه صورت جلسه هیئت‌مدیره که به امضاء مدیران منتخب مجمع رسیده باشد.

5. فتوکپی شناسنامه کلیه سهامداران و بازرسین برابر اصل شود.

6. ارائه گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در شرف تأسیس در آن جا باز شده است.

در صورتی که مقداری از سرمایه‌ی شرکت آورده‌ی غیر نقدی باشد (اموال منقول و غیرمنقول) ارائه‌ی تقویم‌نامه کارشناس رسمی دادگستری الزامی است و در صورتی که اموال غیرمنقول جزء سرمایه شرکت قرار داده شود ارائه‌ی اصل سند مالکیت ضروری است.

7. ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به اعلام کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها

8. کپی کارت ملی

 

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

1. باید اطلاعاتی نظیر اطلاعات متقاضی، نام شرکت، موضوع شرکت، آدرس دفتر مرکزی شرکت، سرمایه اولیه شرکت، اشخاص شرکت، سهام و سرمایه هر شخص، سمت اشخاص، ارتباط ما بین اشخاص، شعب شرکت، روزنامه و سال مالی، متن صورتجلسه، درج متن اظهارنامه و اساسنامه شرکت، را در سامانه وارد نمایید.

2. پس از درج اطلاعات خواسته شده در سامانه، باید منتظر بمانید تا کارشناس مربوطه اطلاعات شما را مورد ارزیابی قرار دهد و در صورتی که هیچ نقص و ایرادی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته باشد، باید بنا به درخواست اداره ثبت شرکت‌ها مدارک را به این اداره ارسال نمایید.

3. در این مرحله شما باید یک پرینت از اوراق چاپی در سامانه تهیه نمایید و به امضاء سایر اعضای شرکت برسانید. سپس مدارک لازم را از طریق پست به صورت سفارشی به آدرس مذکور در تأییدیه پذیرش ارسال کنید. پس از ارسال پستی، باید شماره مرسوله را در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها وارد نمایید.

4. در صورت عدم وجود نقص در مدارک تقدیمی، کارشناس مربوطه نسبت به تهیه پیش‌نویس آگهی ثبت اقدام می‌کند. در این صورت شخص متقاضی باید با همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی برای اخذ مدارک ثبتی و همچنین امضاء ذیل دفاتر به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه نماید.

5. پس از تأیید تمامی مراحل و دریافت شماره ثبت، باید آگهی ثبت شرکت را در روزنامه رسمی به چاپ برسانید. که در این صورت هزینه انتشار آگهی به صورت اینترنتی پرداخت می‌شود.

6. در نهایت پس از درج آگهی در روزنامه رسمی شما می‌توانید فعالیت خود را رسما ً آغاز نمایید.

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص

تمامی افراد می‌توانند با ورود به تارنمای http://irsherkat.ssaa.ir درخواست به ثبت و تأسیس شرکت یا مؤسسه غیرتجاری نمایند.

نظرات خود را برایمان بنویسید