فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نقش بازرس در ثبت شرکت

آیا می دانید نقش بازرس در ثبت شرکت چیست؟ وظایف او چیست و به چه کسی بازرس گفته می شود؟ شرکت های سهامی باید برای یکسری از امورات شرکت یک بازرس و یک بازرس علی البدل را انتخاب کنند. لازم به ذکر است که شرکت های تضامنی به انتخاب بازرس نیاز ندارد. بنابر همین توضیحات آنچه در این مطلب می خوانیم مفصلا در مورد نقش بازرس در شرکت های سهامی است. پس در ادامه همراه ما باشید.

بازرس کیست؟

بازرس نماینده قانونی سهام داران و کسی است که مسئولیت رسیدگی به امور شرکت و مجری امور حقوقی است. در علم تجارت نیز بازرس به کسی گفته می شود که شخصیتی حقیقی است و وظیفه رسیدگی به پرونده های مالی شرکت را بر عهده دارد.

نقش بازرس در ثبت شرکت های سهامی بسیار مهم است و باید گفت تمامی شرکت های سهامی موظف هستند تا یک نفر را به عنوان بازرس انتخاب نمایند. به همین دلیل توسط سهام داران شرکت و با امضای  تمامی اعضای شرکت بازرس انتخاب می شود. اگر شرکت کوچک باشد یک نفر و اگر شرکت بزرگ باشد دو بازرس لازمه حضور دارند. ما در مطالب پیشین گفتیم که شرکت ها را در 7 قالب به ثبت می رسانند که سهامی خاص و سهامی عام یکی از مورد های آن بودند.

در شرکت های سهامی خاص حداقل 1-2 بازرس باید وجود داشته باشد که بر عملکرد شرکت نظارت داشته باشند. همچنین بر اساس قانون تجارت، در شرکت ها یک به جز بازرسین اصلی یک بازرس علی البدل نیز باید وجود داشته باشد تا در صورت مشکل یا غیبت یکی از بازرسین وظایف لازم را انجام دهد.

بازرس وظایفی را بر عهده دارد که به شرح زیر است.

وظایف بازرس شرکت

بازرس اختیارات و اموری را بر عهده دارد که به دو دسته تقسیم می شود:

 • مسئولیت کیفری: بر اساس لایحه قانون 1347 برای بازرسین شرکت سهامی عام باید مجازات هایی را تعیین کرد. بازرسینی که با آگاهی از منعیات قانونی، سمت بازرسی را قبول می کنند مجازات خواهند شد.
 • مسئولیت مدنی: این مسئولیت بازرس تابع قواعد عمومی مسئولیت مدنی است و اگر چنانچه بازرس در این مسئولیت مرتکب تخلف شود طبق اساس نامه شرکت باید خسارات وارده را متقبل شود زیرا سهام داران و اشخاص دیگر در شرکت را حامل زیان کرده است.

همچنین بخوانید : ثبت شرکت نظافتی

دیگر وظایف بازرس برای ثبت شرکت به عبارت زیر است:

 • بررسی حساب ها: یکی از مهم ترین نقش بازرس در ثبت شرکت بررسی حساب های شرکت است. زیرا برای ثبت شرکت شما نیاز به ارائه اظهار نامه دارید. یک بازرس مکلف است دارایی و صورت حساب شرکت را تسلیم و به مجمع عمومی ارائه دهد. البته توجه کنید یک بازرس نمی تواند در حساب های شرکت دست ببرد.
 • ماموریت های نظارتی: یک بازرس باید در مورد سهام وثیقه ای مدیران یا نگهداری این سهان در صندوق شرکت اطلاعاتی را به دست آورد. او موظف است هرگونه تخلف را بر اساس اساس نامه شرکت به مجمع عمومی گزارش دهد. او همچنین باید بر میزان حقوق صاحبین سهام نظارت داشته باشد و عدالت را در تقسیم سود و حق رای رعایت کند.
 • اطلاع رسانی: برای ثبت یک شرکت لازم است مقامات قضایی از وضعیت حساب های شرکت مطلع شوند. از این رو بازرس اطلاعات فنی و تخصصی را در اختیار دارد و گزارش های مختلفی را به مجمع عمومی که هر سال در شرکت برگزار می شود ارائه می دهد.
 • بررسی درآمدها و تحویل آن به سهام داران شرکت: این مورد یکی از مهم ترین وظایف بازرس در ثبت شرکت است که در اساس نامه ذکر شده است.

ویژگی های یک بازرس در ثبت شرکت

بازرس شرایطی را دارد تا به عنوان فردی اصلح در شرکت برگزیده شود. انتخاب بازرس در شرکت های سهامی خاص طی تشریفات خاصی برگزار می شود. این شرایط عبارت اند از:

 • دارای سوء پیشینه کیفری نباشد
 • اعتیاد به مواد مخدر نداشته باشد
 • عضو هیئت مدیره یا مدیر عمل نباشد
 • نسبت خانوادگی با مدیر عامل یا هیئت مدیره نداشته باشد
 • از علم حقوق مطلع باشد
 • محجور یا حکم ورشکستگی اش صادر نشده باشد
 • سابقه خیانت در امانت، کلاه برداری، سرقت و غیره نداشته باشد
 • خود یا همسرش از مدیران شرکت حقوقی دریافت نکند

بازرس چه مدت در شرکت حق ماموریت دارد؟

اساس نامه یکی از مواردی است که با امضای کلیه سهام داران حین ثبت شرکت باید ارائه شود. نقش بازرس در ثبت شرکت بسیار مهم است اما با این تفاسیر یک بازرس باید پس از گذشت یک سال مالی با بازرس بعدی جایگزین شود. وظیفه تعیین ماموریت بازرس نیز بر عهده مجمع عمومی است.

همچنین بخوانید : ثبت شرکت لوله کشی گاز های خانگی

ممنوعیت های بازرس در ثبت شرکت

نقش یک بازرس در ثبت شرکت کلیدی و حساس است اما ممنوعیت هایی را نیز دارد. از جمله ممنوعیت های وی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازرس حق دخالت در اداره ی امور شرکت را ندارد
 • بازرس نمی تواند سمت بازرسی یا مدیر عاملی یا هر آنچه فعالیت مشابه است را قبول کند
 • معاملات بازرس باید تابع مقرراتی باشد

عزل و استعفای بازرس

وجود بازرس در ثبت شرکت انکار ناپذیر است. همان طور که بازرس توسط مجمع عمومی هیئت مدیره شرکت انتخاب می شود عزل بازرس نیز بر عهده همین مجمع عمومی است. پس از عزل یک بازرس یا بازرسین باید مراحل انتخاب بازرس همزمان آغاز شود.

سخن پایانی

انتخاب بازرس و نقش بازرس در ثبت شرکت از رکن های تاثیر گذار در شرکت های سهامی است. و حتی می توان به این موضوع اشاره کرد که بازرس از شرکت های سهامی عضو جدایی ناپذیر است. در این مطلب گفتیم که بازرس به چه کسی گفته می شود، چه وظایفی دارد و نقش وی در ثبت شرکت چیست. خاطر نشان کردیم که انتخاب بازرس یکی از مهم ترین امور پس از ثبت شرکت یا در حین ثبت شرکت است. انتخاب بهترین فرد به عنوان بازرس توسط مجمع عمومی هیئت مدیره انجام می شود. سپس گفتیم که شرکت های سهامی 2 نوع بازرس دارند که یکی از آن ها بازرس منتخب و دیگری علی البدل است که مدت فعالیت هر کدام طی یک سال مالی می باشد.

نظرات خود را برایمان بنویسید