فهرست مطالب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

شرایط، هزینه و مدارک ثبت لوگو | کاملترین راهنمای ثبت لوگو

لوگو چیست؟

لوگو به نماد یا نشانی تصویری گفته می شود که برای بیان کردن یا القا کردن یک عبارت یا موضوع طراحی شده است. این نماد معرف یک سایت یا وبلاگ، شرکت، محصول و … است. لوگو یک نشانه‌ ی گرافیکی است که می‌ تواند به صورت علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از این‌ ها طراحی شود. طراحی یک لوگوی زیبا و کارآمد اهمیت زیادی در محبوبیت یک برند در نظر مخاطبان دارد و می تواند به وسیله شرکت‌ های تجاری، تولیدی و صنعتی و همچنین کسب و کارهای کوچک مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین در این مقاله قصد داریم به مزایا، معایب، مدارک مورد نیاز و شرایط ثبت لوگو بپردازیم.

یک لوگو خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک لوگو که دارای طراحی خوب و موفق است، باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 1. اعتبار و تناسب داشته باشد. یک لوگوی خوب و موفق باید بتواند ارتباطی دو طرفه و صادقانه بین صاحب لوگو (نام تجاری و برند) و تجارتی که به آن اشاره دارد، برقرار کند.
 2. لوگو باید به نحوی طراحی شده باشد که بتواند حقوق مالکیت خود از نظر قانونی را دارا باشد یعنی منحصر به فرد و قابل ثبت باشد.
 3. یک لوگوی خوب باید با موضوع، مفهوم و خصوصیات برند ثبت شده شما هم‌ خوانی داشته و معنای خود را به سرعت به مخاطبان منتقل کند.
 4. لوگویی با طراحی مناسب می تواند به صورت آنلاین در وبسایت‌ ها و هنگام کارهای چاپی بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار بگیرد.
 5. لوگوی موفق لوگویی است که انعطاف پذیر باشد. یک طراحی خوب و موفق باید بتواند به دو صورت سیاه و سفید یا تک رنگ و تمام رنگی چاپ و در سایزهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. بدون اینکه مشکل یا تغییری در ظاهر و معنی و مفهوم آن به وجود بیاید.
 6. و در آخرین ویژگی برای یک لوگوی مناسب باید گفت لوگو باید ماندگار و پایدار باشد. یعنی باید بتواند در طول زمان همراه با کسب و کار تکامل پیدا کرده و ماندگاری خود را با تحمل طرح‌ ها و مدهای مختلف در طول زمان از دست ندهد.

چرا باید لوگوی خود را ثبت کنیم؟

یکی از سؤالاتی که صاحبان کسب و کارها می پرسند؛ این است که ثبت لوگو چه اهمیتی دارد؟ فرض کنید که شما برای داشتن یک لوگوی خاص که آن را برای خود انتخاب کرده اید، هزینه پرداخت کرده و برای جا افتادن این طرح تلاش کردید. اگر این لوگوی طراحی شده به ثبت نرسیده باشد، هر شخص یا شرکت دیگری هم می تواند از آن به نفع خود استفاده کند. این استفاده می تواند باعث ضربه زدن به اعتبار کسب و کار شما یا بدنامی برای شرکت شما بشود. نتیجه این است که باید به طور قانونی لوگوی خود را ثبت کنید تا امکان سوء استفاده از آن وجود نداشته باشد.

ثبت لوگو سبب می شود که شما برای معروف شدن در بازار راه ساده تری را پیش رو داشته باشید. زیرا به یاد سپردن یک تصویر ساده یا یک نام ساده برای بسیاری از افراد راحت تر و آسان تر از به یاد سپاری نام های طولانی است. نتیجه ی شناخته شدن لوگو، شناخته شدن شما در بازار کسب و کار است که این شناخت باعث می شود تا درآمد بیشتری داشته باشید. یک لوگوی ثبت شده سود مالی شما را بیشتر می کند که این هم همان هدف شما از راه اندازی کسب و کار است. بهترین پیشنهاد این است که در همان ابتدای شروع کسب و کار یا ثبت شرکت خود، برای ثبت لوگو اقدام کنید.

انواع لوگو

طراحی یک لوگو باید ساده، گویا، منحصر به فرد و در ارتباط با موضوع کسب و کار باشد. همچنین باید جذابیت بصری داشته و با مخاطب ارتباط برقرار کند. با وجود اینکه اساس طراحی لوگو بر روی خلاقیت است ولی باز هم یک دسته بندی و معیار کلی برای انواع لوگو وجود دارد.

 • لوگو تصویری
 • لوگو نوشتاری
 • لوگو نماد یا حرف
 • لوگو ترکیبی

ثبت لوگو و نام تجاری

ثبت لوگو و ثبت برند یا نام تجاری چرا حائز اهمیت است؟ این روزها تعداد کسب و کارهای مشابه هم رشد عجیبی پیدا کرده است. کسب و کار مشابه یعنی شرکت های متعددی یک نوع خدمت را ارائه می دهند، یا محصولی مشابه در بازار وجود دارد که تولیدی ها یا کارخانه های متعددی آن را تولید می کنند. بنابراین شما می توانید با ثبت لوگو و نام تجاری کسب و کار خود، محصول یا خدماتتان را از سایر محصولات و خدمات مشابه، متمایز کنید. همچنین ممکن است افرادی از شهرت و اعتبار لوگوی شما استفاده کنند که این کار به ضرر شما خواهد بود. اگر شما لوگوی خود را به ثبت نرسانده باشید، نمی توانید از طریق قانونی این سوء استفاده را پیگیری کنید.

ثبت لوگو شخصی

از آن جایی که رقابت شدیدی میان انواع شرکت های داخلی و خارجی در موضوعات اقتصادی و تجاری وجود دارد؛ بهتر است کسب و کارها، برند یا لوگو خود را به ثبت برسانند تا به این طریق شخص یا اشخاصی نتوانند از منافع و اعتبار آن به سود خود و ضرر مالک برند استفاده کنند. ثبت لوگو به این صورت است که یک لوگو بدون هیچ عنوانی ثبت می شود. یعنی تصویری را به ثبت می رسانیم که دارای هیچ عنوانی برای خود نیست.

ثبت لوگو شرکت

از مهم ترین مواردی که قبل از ثبت لوگو شرکت باید به آن توجه شود، یکتا بودن لوگوی انتخابی و نام برند تجاری شرکت است. به همین دلیل باید قبل از آن که برای ثبت لوگو شرکت اقدامات لازم را انجام دهید، از یکتا بودن طرح انتخابی اطمینان حاصل کنید. استعلام از موارد حائز اهمیت است که باید به آن توجه داشت. در صورتی که لوگوی انتخابی شما در گذشته ثبت شده باشد و شما استعلامی نگرفته باشید، زمان و هزینه بسیاری را صرف خواهید کرد که به ثمر نمی رسد.

مزایای ثبت لوگو

 • جلوگیری از سوء استفاده از خلاقیت, فکر و ایده
 • مشتریان به راحتی می توانند محصولات را از همدیگر تشخیص دهند.
 • لوگو و برند یک راهکار تبلیغاتی است که کسب و کار شما را رونق می بخشد.
 • شما به صورت قانونی می توانید برند خود را در اختیار اشخاص دیگر قرار دهید تا منبع در آمد مستقیم برای خود ایجاد کنید.

مراحل ثبت لوگو

 1. مرحله اول زمانی است که شما برای طراحی لوگوی خود به یک طراح سفارش می دهید. توجه داشته باشید که باید در انتخاب طراح دقت بالایی را به خرج دهید تا طراح بتواند یک لوگوی مناسب را برای شما طراحی کند.
 2. در مرحله بعدی باید به سامانه اداره ثبت لوگو یا مالکیت معنوی مراجعه کنید. قسمتی از مراحل ثبت یک لوگو به صورت اینترنتی انجام می شود و باید اطلاعاتی شامل اطلاعات شخصی فرد و… را در این سامانه وارد کنید. اطلاعات فرد، اطلاعات وکیل او، اطلاعات کالا و طبقه های انتخابی ، اطلاعات بانکی واریز هزینه ثبت برند و لوگو و… از جمله اطلاعاتی است که باید در سامانه وارد شود.
 3. در مرحله بعد باید منتظر تأیید اظهارنامه خود باشید. در صورتی که اظهارنامه ثبت شده باشد، باید مدارک خود را علاوه بر این که در سامانه بارگذاری کرده اید. به طور فیزیکی هم به اداره مالکیت معنوی ارسال کنید.
 4. بعد از آن مدارک ارسالی بررسی خواهد شد و در صورت تأیید برای مرحله بعدی آماده می شوید، در غیر این صورت باید ایراد وارد شده را برطرف کنید.
 5. در صورت تأیید مدارک شما، در مرحله بعدی باید یک آگهی را در روزنامه منتشر کنید تا به اطلاع عموم برسانید که لوگوی شما به ثبت رسیده است. در این مرحله لوگوی شما به عموم مردم نمایش داده می شود و در صورتی که کسی به آن اعتراضی داشته باشد، می توانید آن را بیان کنید. این در حالی است که معمولاً هیچ اعتراضی وجود ندارد.
 6. در مرحله بعدی باید برای دریافت تصدیق برند خود اقدام کنید. با داشتن این تصدیق به مدت ده سال لوگویی که انتخاب کرده اید به نام شما ثبت خواهد شد و هیچ کسی نمی تواند از آن استفاده کند. بعد از این مدت ده ساله در صورتی که باز هم به آن لوگو نیاز داشته باشید، می توانید آن را تمدید کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی:

 1. کپی کارت ملی و شناسنامه
 2. مجوز فعالیت که این مجوز می تواند جواز کسب شما باشد.
 3. کپی کارت بازرگانی
 4. یک تصویر 10*10 از لوگو

مدارک مورد نیاز اشخاص حقوقی:

 1. کپی کارت بازرگانی مدیر عامل شرکت
 2. کپی کارت ملی شخص مدیر عامل شرکت
 3. کپی روزنامه تأسیس شرکت و در صورت وجود هر گونه تغییراتی ارائه یک کپی روزنامه تغییرات
 4. کپی مجوزهای شرکت که مجوزهای شرکت می تواند پروانه بهره برداری هم باشد.
 5. تصویر 10*10 از لوگوی شرکت
 6. مهر شرکت

مدت زمان بررسی ثبت لوگو

امکان دارد زمانی که برای بررسی درخواست شما جهت ثبت لوگو طول خواهد کشید، تقریباً 3 ماه از ورود اظهار نامه باشد. ولی این بازه زمانی حداکثر زمان می باشد. در نهایت با تأیید درخواست شما تشکیل پرونده انجام می گیرد. ثبت نهایی نیاز به پرداخت نمودن هزینه های نهایی و همین طور آگهی های ثبت برند دارد. بعد از اولین انتشار آگهی لوگو در روزنامه رسمی دادگستری، یک ماه به برند مهلت داده می شود. در صورتی که در طی این مدت فردی ادعا و شکایتی جهت برند و لوگوی انتخابی شما نداشته باشد، گواهینامه ثبت برند برای شما صادر خواهد شد. تقریباً یک هفته بعد، آگهی دوم باید برای برند در روزنامه رسمی منتشر شود. پس از 10 روز کاری با ارائه ی نسخه کپی تقاضانامه اولیه ثبت لوگو و روزنامه اول و دوم می توانید جهت صدور پروانه 10 ساله ثبت لوگو یا برند اقدام کنید که این فرآیند هم امکان دارد نیاز به دو یا سه روز زمان داشته باشد.

مدت اعتبار لوگو ثبت شده چقدر است ؟

برند و لوگو یا علامت تجاری در اداره مالکیت معنوی به مدت 10 سال ثبت می شوند. مالک برند و لوگو می تواند بعد از گذشت این دوره ی 10 ساله، برای دوره های ده ساله بعدی نیز با پرداخت هزینه مقرر، لوگوی خود را تمدید کند. چنانچه بعد از پایان 10 سال صاحب برند و لوگو نتواند آن را تمدید کند، یک دوره 6 ماهه ارفاق داده می شود که باید در این مدت اقدام به تمدید برند و لوگو کند. البته در این صورت مالک علاوه بر پرداخت هزینه تمدید مورد نیاز، باید هزینه جریمه را نیز پرداخت کند که این مبلغ دو برابر هزینه تمدید است.

ثبت لوگو در ایران

در صورتی که در زمان انتخاب لوگوی از یکتایی آن اطمینان حاصل کرده باشید. با در دست داشتن مدارک گفته شده می توانید با طی کردن یک به یک مراحلی که پیش تر در این مقاله عنوان شده، لوگوی خود را در ایران به ثبت برسانید.

هزینه ثبت لوگو

 • حق ثبت اظهارنامه برای یک طبقه
 • حق ثبت اظهارنامه برای هر طبقه اضافه‌ تر در صورت وجود
 • حق الثبت لوگو برای یک طبقه
 • حق الثبت لوگو برای هر طبقه اضافه‌ تر در صورت وجود
 • حق الثبت تمدید لوگو برای دوره‌ های ۱۰ ساله معادل حق الثبت لوگو
 • هزینه استعلام برای انتقال، اجازه بهره‌ برداری یا اعتراض
 • حق الثبت انتقال قهری و یا قراردادی لوگو برای هر طبقه
 • حق الثبت انتقال لوگو برای هر طبقه اضافه‌ تر در صورت وجود
 • حق الثبت اجازه بهره‌ برداری از لوگوی ثبت شده یا فسخ و خاتمه آن برای هر طبقه
 • حق الثبت اجازه بهره‌ برداری از لوگوی ثبت شده یا فسخ و خاتمه آن برای هر طبقه اضافه‌ تر در صورت وجود
 • هزینه اصلاح اظهارنامه و هر یک از ضمائم آن برای هر بار
 • حق الثبت انتقال اظهارنامه لوگو و یا اجازه بهره‌ برداری از آن
 • حق الثبت تغییرات در لوگو (به استثناء انتقال مالکیت و اجازه بهره‌ برداری)
 • هزینه صدور نسخه المثنی از گواهی
 • هزینه رونوشت مصدق از گواهی
 • هزینه اخذ تأییدیه تسلیم اظهارنامه یا صدور گواهی‌ نامه
 • هزینه رسیدگی اعتراض به رد ثبت (کمیسیون)
 • هزینه رسیدگی اعتراض به تقاضای ثبت (کمیسیون)
 • هزینه دادرسی مربوط به تقاضای ابطال علامت تجاری ثبت شده از دادگاه
 • هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین المللی به عنوان اداره مبداء
 • هزینه روزنامه رسمی آگهی تقاضای ثبت (به صورت سیاه و سفید) بسته به تعداد حروف
 • هزینه روزنامه رسمی آگهی تقاضای ثبت (به صورت رنگی) بسته به تعداد حروف
 • هزینه روزنامه رسمی آگهی ثبت (به صورت سیاه و سفید) بسته به تعداد حروف
 • هزینه روزنامه رسمی آگهی ثبت (به صورت رنگی) بسته به تعداد حروف
 • هزینه برگه خام سند لوگو

ثبت جهانی لوگو

برخی از افراد هستند که قصد دارند برای لوگوی خود ثبت جهانی داشته باشند. در صورتی که شما قصد دارید به صورت جهانی به کار خود ادامه دهید، لازم است که لوگوی خود را به صورت جهانی ثبت کنید. برای انجام این ثبت دو روش وجود دارد:

 1. شما می توانید لوگوی خود را در ایران و یک کشور دیگر به طور کامل ثبت کنید، یعنی در کشور مذکور هم شخص حقیقی یا شخص حقوقی دیگری نمی تواند با لوگوی شما فعالیت تجاری داشته باشد. البته این راه کمی سخت است.
 2. برای ثبت جهانی لوگو شما می توانید لوگوی خود را در سیستم مادرید ثبت کنید. سیستم مادرید برای ثبت لوگو و برندهای تجاری به صورت جهانی وجود داد. یعنی شما به جای آن که لوگوی مد نظر خود را در همه کشورها ثبت کنید، این لوگو را در سیستم مادرید ثبت می کنید و بعد از آن لوگو شما در کشورهایی که در سیستم مادرید عضو هستند، ثبت خواهد شد. مزیت های ثبت لوگو در سیستم مادرید:
  • ثبت لوگو در سیستم مادرید باعث می شود که شما در هزینه های خود به مقدار چشم گیری صرفه جویی کنید. شما در چندین کشور لوگوی خود را ثبت می کنید، در حالی که فقط یک هزینه را پرداخت کرده اید.
  • ثبت یک لوگو در سیستم مادرید سبب صرفه جویی در زمان می شود. ثبت یک لوگو و برند زمان بر است، حال تصور کنید که بخواهید در چند کشور به طور مجزا لوگوی خود را ثبت کنید، با ثبت لوگو در سیستم مادرید زمان بسیار کمی را صرف خواهید کرد.

نظرات خود را برایمان بنویسید